Ako fungujú smart náboje? Čo ponúkajú ľuďom?

Pomocou inteligentných nábojov sa ostreľovačom môže stať hocikto.

Zbrane na diaľku, od lukov a katapultov až po strely a guľky, už prešli obrovskou premenou a nezdá sa, že by sa v dohľadnom čase mala spomaliť. Guľky spôsobili po svojom zavedení koncom roku 1300 obrovskú revolúciu, pokiaľ ide o presnosť, presnosť, rýchlosť, vzdialenosť a nespočetné množstvo ďalších faktorov – ale čo keby boli vyrobené tak, aby boli „inteligentnejšie“? Odstreľovač je vojenský strelec vycvičený na likvidáciu cieľov z obrovskej vzdialenosti, takže jeho práca je oveľa zložitejšia ako len zamerať a stlačiť spúšť. Znamená to, že musia brať do úvahy aj také faktory, ako je rýchlosť a smer vetra, vzdialenosť a v niektorých prípadoch dokonca zakrivenie Zeme, aby sa dráha letu strely nezmenila a aby skutočne dosiahla cieľ. Na jeden výstrel to predstavuje kopec práce a väčšinou je jeden výstrel všetko, čo sa môže podariť, takže presnosť je mimoriadne dôležitá najmä v prípade vojenských ostreľovačov. Ako sa však ukazuje, ich práca už nemusí byť taká náročná, a to všetko vďaka zavedeniu navádzaných nábojov alebo „inteligentných“ striel.

Čo sú inteligentné strely? Sú to jednoducho obyčajné strely so zabudovaným navádzacím systémom. Predstavte si guľku, ktorá sa dokáže nielen navádzať na cieľ, ale aj korigovať svoju dráhu v priebehu letu v prípade akejkoľvek zmeny – nie je prekvapením, že sa nazývajú snom každého ostreľovača. Tento vzrušujúci kus vojenskej zbrane, ktorý je projektom Agentúry Pentagónu pre pokročilé obranné výskumné projekty (DARPA), dostal názov Extreme Accuracy Tasked Ordnance, skrátene EXACTO. Projekt sa zaoberá výrobou nábojov kalibru 50 na samonavádzacie strely, ktoré sa môžu zamerať na konkrétny cieľ. Strela dokáže urobiť väčšinu práce ostreľovačov za nich a je tiež nezraniteľná voči iným faktorom, ktoré ostreľovači nemôžu ovplyvniť, ako napríklad nepredvídateľný bočný vietor. Ďalšou výhodou navádzaných striel je, že uľahčujú likvidáciu pohybujúcich sa cieľov.

Ako fungujú? Keďže ide o tajný projekt, DARPA nepovažuje za vhodné zverejniť presné vedecké a technologické poznatky o nábojoch, ale prezradila, že náboje boli vyvinuté s „technológiou optického zameriavania“, aby sa zvýšil „denný a nočný dosah oproti súčasným najmodernejším odstreľovačským systémom“. To viedlo k špekuláciám, že technológia zahŕňa zabudovanie optických senzorov do hrebeňa strely a plutiev na jej chvoste, ktoré v prípade potreby uľahčujú zmenu trajektórie strely. V podstate to znamená, že guľka pomocou optických senzorov presne zameria a zameria cieľ označený laserom, zatiaľ čo na chvoste guľky sú „plutvy“, ktoré sa dajú použiť na korekciu dráhy letu, ak sa zdá, že sa odchyľuje od kurzu. Videozáznam z testovania na YouTube, ktorý zverejnila agentúra DARPA, ukazuje, ako strela zameraná na iný bod zmenila vo vzduchu mimoriadne prudko smer letu, aby zasiahla určený cieľ.

Agentúra zverejnila na YouTube ďalšie demonštračné video, tentoraz s pohyblivými cieľmi, na ktorom sa skúsený strelec aj úplný nováčik pokúsili a úspešne zasiahli pohyblivý cieľ strelou EXACTO. To nielenže demonštrovalo úspešnosť technológie samonavádzania, ale podporilo aj tvrdenie agentúry, že systém môže používať aj strelec, ktorý strieľa prvýkrát. Ale ako všetky veci s takýmito výhodami, aj táto technológia musí mať určité nevýhody. Ak systém používa na označenie cieľov laserový zameriavač, je veľká šanca, že cieľ bude upozornený, a zároveň sa môže prezradiť miesto pôvodu lasera. Nielen to, systém prakticky vyzerá, že by potreboval pomerne trvalé napájanie. Do úvahy treba brať aj náklady na vytvorenie takéhoto systému a jeho nasadenie u vojsk.

V roku 2014 bolo oznámené, že agentúra DARPA vyvíja systém EXACTO s hmotnosťou 46 kilogramov a s napájaním, ktoré by vydržalo 14 hodín, ale odvtedy o ňom nebolo počuť žiadne solídne správy. Utajená povaha projektu by mohla znamenať, že buď sa ho podarilo úspešne začleniť do služieb americkej armády a jej technológií, alebo sa od neho upustilo pre jeho prílišnú nákladnosť/nepraktickosť. Prvá možnosť sa však zdá byť pravdepodobnejšia vzhľadom na samotné dôsledky takejto vojenskej technológie, ktorá takmer zakaždým zaručuje zasiahnutie cieľa.

Zdroj

Pridaj komentár