Dve arabské krajiny sa chcú stať lídrami v oblasti AI

Spojené arabské emiráty (SAE) a Saudská Arábia investujú do tisícov čipov.

Primárnym cieľom stať sa globálnymi mocnosťami v oblasti umelej inteligencie. Saudská Arábia a SAE sú len dve z krajín, ktoré sa zapojili do pretekov v zbrojení v oblasti umelej inteligencie a nakúpili tisíce čipov NVIDIA vrátane H100 s cieľom stať sa globálnymi lídrami v tejto oblasti. Podobne ako v prípade Číny však existujú obavy z možného zneužitia technológie zo strany blízkovýchodných krajín.

Denník FT uvádza, že Saudská Arábia kúpila najmenej 3000 grafík NVIDIA H100, ktoré generálny riaditeľ NVIDIA Jensen Huang nazýva prvým čipom určeným na generatívnu umelú inteligenciu. Jeho cena so 14592 jadrami CUDA, 80GB kapacitou HBM3 a 5120-bitovou pamäťovou zbernicou je obrovská – 40,000 dolárov. Spojené arabské emiráty tiež zakúpili tisíce čipov rovnakého druhu a v štátnom Technologickom inovačnom inštitúte v Masdar City v Abú Zabí už vyvinuli vlastný open-source model jazyka Falcon.

NVIDIA tento rok celosvetovo dodá približne 550,000 grafík H100, z ktorých väčšina smeruje do amerických technologických spoločností. Saudskoarabská verejná výskumná inštitúcia King Abdullah University of Science and Technology ich do konca roka 2023 dostane 3000 v hodnote približne 120 miliónov dolárov. Pre porovnanie, OpenAI vycvičila ChatGPT na 1024 čipoch A100. Saudská univerzita používa čipy na vybudovanie vlastného superpočítača Shaheen III. Bude obsahovať 700 superčipov Grace Hopper, ktoré kombinujú procesor Grace a grafický procesor H100 Tensor Core.

Čipy sa používajú aj na vytvorenie LLM, ktorý vyvinuli čínski výskumníci, ktorí po absolvovaní čínskych univerzít na americkom zozname entít nemôžu študovať alebo pracovať v USA. Medzitým sa v Spojených arabských emirátoch v priebehu dvoch mesiacov na 384 čipoch A100 trénoval Falcon LLM. Krajina kúpila novú várku čipov NVIDIA pre ďalšie aplikácie súvisiace s AI/LLM. Obe krajiny Perzského zálivu nemajú najlepšiu povesť, pokiaľ ide o ľudské práva a slobodu tlače, ale na rozdiel od Číny neexistujú žiadne americké obmedzenia na vývoz čipov AI do Saudskej Arábie a SAE.

Využívanie umelej inteligencie na účely, ako je sledovanie, je pre mnohých znepokojujúcou vyhliadkou a ich systémom môžu chýbať etické zábrany, ktoré sa nachádzajú v západných verziách. Zatiaľ čo niektorí sa domnievajú, že generatívne systémy AI nie sú ničím iným ako „oslavovanými magnetofónmi“, krajiny na celom svete vlievajú do tohto odvetvia milióny v nádeji, že sa stanú svetovými lídrami. Dokonca aj Čína a Rusko uviedli, že sa usilujú o toto ocenenie, hoci to bude ťažké so všetkými sankciami a obmedzeniami – firma vyrába menej výkonné verzie svojich špičkových čipov AI pre čínsky trh.

Zdroj