Xiaomi: Koncept telefónu s držiakom pre objektívy

Firma Xiaomi zmenšila priepasť medzi smartfónmi a prémiovými digitálnymi fotoaparátmi vydaním telefónu Xiaomi 12S Ultra a jeho 1″ snímača.

Ale aj ten má objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou ako typický smartfón. Teraz spoločnosť ponúka vzácny pohľad do zákulisia: v skutočnosti sa súbežne vyvíjali dva projekty, z ktorých jeden sa stal 12S Ultra. Druhým je hybrid medzi smartfónom a bezzrkadlovým fotoaparátom. Toto koncepčné zariadenie má druhý 1″ snímač, ktorý nie je krytý vlastným objektívom (ale je krytý zafírovým sklom kvôli ochrane). To umožňuje používateľovi pripojiť objektívy s bajonetom Leica M, čím sa otvárajú dvere pre (polo)profesionálne použitie. Široká škála objektívov je skombinovaná s pokročilou aplikáciou fotoaparátu, ktoré fotografi očakávajú. A samozrejme podpora 10-bitového formátu RAW.

Vyžaduje si to však adaptér, vďaka ktorému je zariadenie objemné. Všimnite si však, že sme povedali druhý 1″ snímač. Tento koncept dokáže snímať fotografie a videá ako bežný telefón, pretože má rovnaký hlavný fotoaparát ako 12S Ultra (1″ snímač, 23 mm objektív) a ultraširokouhlý fotoaparát (13 mm), tie sa dajú použiť bez akéhokoľvek ďalšieho hardvéru. Už predtým existovalo príslušenstvo s objektívom pre smartfóny, ale ide o chybnú konštrukciu. Svetlo musí prechádzať cez externý objektív aj cez vlastný objektív telefónu, čo vedie k svetelným stratám a mäkšiemu obrazu. Tento koncept Xiaomi je iný v tom, že pripojený objektív Leica posiela svetlo priamo na snímač (okrem ochranného skla, ktoré zabraňuje prenikaniu prachu a vody).

Po nasadení objektívu to funguje skôr ako 1″ bezzrkadlový fotoaparát. Na rozdiel od typickej bezzrkadlovky je však toto zariadenie obdarené aj pokročilými výpočtovými fotografickými schopnosťami, ktoré umožňuje výkonný čipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1. Opäť platí, že v prípade prídavných objektívov, ktoré sa nasadzujú na objektív smartfónu, je to inak. Nie je to ani ako fotoaparáty v štýle objektívu, ktoré Sony presadzovala desať rokov dozadu. To boli konkurenčné digitálne fotoaparáty, telefón bol len displej. A nie je to ani ako fotoaparáty poháňané systémom Android, ktoré náhodou mali funkciu telefónu. Tie nemali odnímateľné objektívy. Toto je niečo úplne unikátne, čo postavili spoločnosti Xiaomi a Leica.

Nemáme k dispozícii kompletné údaje o tomto koncepčnom zariadení, ale zjavne je z rovnakej stajne ako Xiaomi 12S Ultra. Má dokonca rovnakú priľnavú zadnú stranu z umelej kože a teší sa aj plnej odolnosti voči prachu a vode podľa normy IP68. Spoločnosť pridala do rámu, kde sa pripevňuje objektív, nejaké zosilnenie, aby bol pevnejší. Výrobca neuviedol, či bude toto koncepčné zariadenie založené na 12S Ultra predávať. Možno nebude a možno by ani nemalo (predávať). Pripravovaný Xiaomi 13 Pro má mať údajne tiež 1″ snímač, možno by bola vhodnejšia špeciálna edícia tohto zariadenia. Tak či onak, Sony by to pri plánovaní svojho ďalšieho telefónu Xperia Pro mala vziať na vedomie.

Zdroj

Pridaj komentár