Windows 11 zmenšený len na 100 MB!

Koľko môžete zo systému odstrániť a stále ho spustiť?

NTDEV, vývojár systému Tiny11, posunul svoje schopnosti úprav systému Windows na úplne novú úroveň tým, že vytvoril extrémne zmenšenú verziu systému Windows 11. Hoci tento operačný systém funguje len sotva, je schopný zvládať viacero úloh naraz a ponúka čiastočnú podporu pre dávkové príkazy. Nápad nasledoval po úspechu s projektom Tiny11, kde NTDEV demonštroval, ako môže najnovší operačný systém od Microsoftu fungovať v podstate „odľahčene“.

Výsledkom jeho experimentovania je systémový obraz s veľkosťou menšou ako 100MB, ktorý sa prakticky vzdal grafického rozhrania a vrátil sa k základom v podobe čisto textového rozhrania. Rozhranie pripomína obdobie pred Windows 95, kedy bol príkazový riadok štandardom. Nový mód, nazvaný „NT-DOS“, vychádza z inšpirácie projektom „MinWin“, ktorý sa snažil o minimalizmus v systémoch Vista a Windows 7.

„NT-DOS“ prináša používateľom extrémne zjednodušené prostredie, ktoré sa spolieha výhradne na príkazový riadok. Napriek tomu, že podporuje základné dávkové súbory, tento systém zostáva verný svojej podstate Windows a dokáže poskytovať limitovanú formu multitaskingu. NTDEV nie je v úpravách systému Windows nováčikom.

Jeho predchádzajúce projekty zahŕňali kompresiu štandardnej inštalácie W11 (64GB) do len 2GB s nástrojom Tiny11, inštaláciu operačného systému na 4GB USB flash disk (Live11) a spustenie systému z vyrovnávacej pamäte grafickej karty NVIDIA GeForce RTX 3050.

Zdroj