WhatsApp dostal v Írsku pokutu 225 miliónov eur!

Spoločnosť WhatsApp dostala v Írsku pokutu 225 miliónov eur za porušenie pravidiel ochrany údajov v Európskej únii (GDPR).

Írska komisia pre ochranu údajov (DPC) udelila pokutu, pretože spoločnosť WhatsApp Ireland neposkytla používateľom potrebné informácie o ochrane údajov a nesplnila povinnosti týkajúce sa transparentnosti. Ide o najväčšiu pokutu, akú kedy DPC udelila a druhú najväčšiu pokutu, aká bola kedy udelená organizácii podľa zákonov EÚ o ochrane údajov. V rozhodnutí sa uvádza, že spoločnosť WhatsApp: „nespracovala údaje používateľov zákonným, spravodlivým a transparentným spôsobom; neposkytla informácie o spôsobe zhromažďovania údajov v stručnej, transparentnej, zrozumiteľnej a ľahko dostupnej forme, pričom použila jasný a jednoduchý jazyk; neinformovala používateľov o tom, kde boli ich údaje uložené, o podrobnostiach o osobe, ktorú môžu kontaktovať, a o účeloch zhromaždených údajov a o tom, kto ich dostáva; neinformovala používateľov o tom, kedy boli ich osobné údaje získané a spracované od tretích strán a odkiaľ tieto údaje pochádzajú.“

Toto všetko sa začalo v roku 2018, a ešte v júli na zasadnutí Európskeho výboru pre ochranu údajov dostal úrad DPC pokyn, aby prehodnotil a zvýšil pôvodne navrhovanú pokutu. Na základe toho sa dospelo k číslu 225 miliónov eur. Spoločnosť WhatsApp tvrdí, že pokuta je „úplne neprimeraná“ a chystá sa odvolať. Hovorca spoločnosti vo vyhlásení uviedol, že predmetné problémy sa týkali politík zavedených v roku 2018, a dodal, že „WhatsApp je odhodlaný poskytovať bezpečnú a súkromnú službu. Pracovali sme na tom, aby sme zabezpečili transparentnosť a komplexnosť poskytovaných informácií, a budeme v tom pokračovať“.

Zdroj