Využitie energie z jadrovej fúzie do 5 rokov

Microsoft tvrdí, že komerčné využitie energie z jadrovej fúzie bude k dispozícii do 5 rokov.

Microsoft a Helion, výskumná spoločnosť podporovaná generálnym riaditeľom OpenAI Samom Altmanom, sa spájajú, aby bola energia vyrábaná jadrovou fúziou komerčne dostupná oveľa skôr, ako odborníci doteraz odhadovali. Táto dvojica v stredu oznámila prvú dohodu svojho druhu, ktorá načrtáva plán Helionu poskytnúť Microsoftu do roku 2028 najmenej 50 megawattov energie. Zdá sa, že dohoda medzi nimi je vôbec prvou dohodou, ktorou sa spoločnosť zaviazala kupovať elektrickú energiu z jadrovej fúzie na komerčné využitie. Súčasťou dohody sú aj bližšie nešpecifikované finančné sankcie, ak Helion nedodá špecifikované množstvo energie niektorým zariadeniam Microsoftu vo Washingtone.

„Máme pred sebou ešte veľa práce, ale sme presvedčení o našej schopnosti dodať prvé zariadenie na výrobu energie z jadrovej syntézy na svete,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ Helion David Kirtley. Podľa Brada Smitha, podpredsedu a prezidenta Microsoftu, je cieľom tohto úsilia „pokročiť na trhu a zaviesť novú, efektívnu metódu na rýchlejšie dodanie väčšieho množstva čistej energie do siete“. „Sme optimistickí, že energia z jadrovej syntézy môže byť dôležitou technológiou, ktorá pomôže svetu prejsť na čistú energiu,“ uviedol Smith vo vyhlásení. Fúzia je spojenie alebo spájanie atómov, pri ktorom sa uvoľňuje jadrová energia, ktorá je zdrojom energie hviezd vo vesmíre.

Jadrová energia vyrábaná na významnej úrovni prostredníctvom jadrovej syntézy by mohla masívne znížiť klimatické zmeny spôsobené človekom, keďže neprodukuje žiadne skleníkové plyny ani jadrový odpad, uvádza sa na stránke s najčastejšími otázkami Helion. Je však veľmi ťažké obnoviť zdroj energie hviezd na Zemi kvôli extrémne vysokým teplotám a tlakom, ktoré sú potrebné na zlučovanie atómov v takom rozsahu, aby sa vytvorilo dostatočné množstvo energie, napríklad na výrobu komerčnej elektriny. V decembri ministerstvo energetiky oznámilo niečo, čo mnohí považovali za prelom vo svete energie jadrovej fúzie, keď sa uskutočnila prvá reakcia, ktorá vytvorila viac energie, ako sa spotrebovalo.

V stredu zverejnil svoju výročnú správu o environmentálnej udržateľnosti aj Microsoft a jej riaditeľka pre udržateľnosť Melanie Nakagawa v príspevku na blogu uviedla, že investovanie do spoločností, ako je Helion, je spôsob, ako „odstrániť prekážky“ na ceste k nulovým čistým emisiám uhlíka. V posledných rokoch sa do odvetvia čistej energie investovali miliardy, keďže rizikoví kapitalisti a technologickí revolucionári ako Bill Gates a Sam Altman vložili peniaze do desiatok začínajúcich podnikov.

Zdroj

Pridaj komentár