Vypustenie rakety Epsilon nedopadlo podľa predstáv

Japonská vesmírna agentúra uviedla, že po stredajšom neúspešnom štarte poslala svojej rakete Epsilon príkaz na samodeštrukciu.

Stať sa tak malo pre problém, ktorý znamenal, že plavidlo nemohlo bezpečne letieť. Raketa bez posádky, navrhnutá na štart v troch stupňoch, vynášala na obežnú dráhu niekoľko satelitov v rámci svojej šiestej vesmírnej misie. „Raketa nemôže pokračovať v bezpečnom lete, pretože by vzniklo nebezpečenstvo, ak by spadla na zem,“ uviedol predstaviteľ JAXA v komentári, ktorý odvysielala televízna sieť. „Preto sme prijali opatrenia, aby sme takémuto incidentu zabránili, a vyslali sme signál (na zničenie rakety),“ povedal a dodal, že informácie o príčine problému neboli bezprostredne k dispozícii. Verejnoprávna televízia a ďalšie médiá uviedli, že išlo o prvý neúspešný štart japonskej rakety od roku 2003. Priamy prenos štartu z vesmírneho strediska Učinoura v južnej oblasti Kagošima vysielala agentúra JAXA a moderátori uviedli, že došlo k problému, pričom neuviedli žiadne podrobnosti.

Raketa na tuhé palivo Epsilon je v prevádzke od roku 2013. Je menšia ako predchádzajúci model krajiny na kvapalné palivo a je nástupcom rakety na tuhé palivo „M-5“, ktorá bola vyradená z prevádzky v roku 2006 kvôli vysokým nákladom. Jeden zo satelitov, ktorý raketa vynáša, s názvom RAISE-3, mal podľa článku NASA o štarte obiehať okolo Zeme najmenej rok. Medzitým sa očakáva, že NASA v novembri uskutoční tretí pokus o vypustenie mesačnej misie Artemis I. Americká vesmírna agentúra musela minulý mesiac vrátiť raketu SLS, doteraz najvýkonnejšiu, akú kedy agentúra skonštruovala, do hangára na uskladnenie, aby ju ukryla pred blížiacim sa hurikánom Ian. Ďalšie možné štartovacie okná (určené podľa polohy Zeme a Mesiaca) sú podľa NASA od 17. do 31. októbra, potom od 12. do 27. novembra.

Zdroj

Pridaj komentár