Väčšina Slovákov platí v zahraničí hotovosťou

Až 44% Slovákov dovolenkujúcich v cudzine platí buď výlučne alebo väčšinou fyzickými peniazmi.

Na druhej strane, jedine kartou hradí všetky výdavky iba 9% ľudí. Najviac je takých, ktorí kombinujú obe možnosti. Väčšina si vyberá či zamieňa celú hotovosť alebo aspoň jej časť, ktorú plánujú minúť na dovolenke, už na Slovensku. Najčastejšie ide čiastku v hodnote do 500 eur. Ako ďalej ukázal prieskum, sedem z desiatich opýtaných sa bankomatom v zahraničí radšej vyhýba. Slováci si za hranice berú obvykle jednu platobnú kartu, no tretina má k dispozícii dve a každý desiaty dokonca až tri.

Aj súčasnej dobe, kedy je už možné v bežných dovolenkových destináciách takmer za všetko platiť kartou, mnohí ľudia preferujú stále hotovosť. Výsledky prieskumu ukázali, že výlučne fyzické peniaze využíva v cudzine 18% Slovákov, ďalších 26% ich pri platbách preferuje. Naopak, kartou všade, kde sa to len dá, platí 9% opýtaných a dvaja z desiatich väčšinou uprednostňujú bezhotovostné platby. Necelá tretina kombinuje obe formy úhrady približne na rovnakej úrovni.

Prieskum nám ukázal, že väčšina ľudí si zaobstará celú hotovosť alebo jej časť, ktorou chcú platiť na dovolenke v zahraničí, už predtým na Slovensku. Najčastejšie si vyberajú alebo zamieňajú sumu v hodnote 201 až 500 eur (38%), približne traja z desiatich len do 100 eur a 9% vyše 500 eur. Je zaujímavé, že častejšie na to využívajú skôr zmenárne ako banky. Na druhej strane, skoro 30% ľudí si nezabezpečuje pred dovolenkou žiadnu hotovosť.

Výber peňazí z bankomatu v cudzine je pre Slovákov skôr okrajovou záležitosťou, 71% opýtaných z bankomatu v zahraničí nevyberá peniaze vôbec alebo ak áno, tak len výnimočne. Veľmi častou záležitosťou je to len pre 4% ľudí. Pokiaľ je to možné, vyberajte peniaze bezkontaktne, je to nielen jednoduchšie, ale aj bezpečnejšie. Znížite tým riziko zneužitia, tzv. skimming (skopírovanie karty v bankomate) a taktiež nehrozí, že karta zostane v bankomate pri opakovane chybne zadanom PIN-e.

Aj v bankomatoch sa vyhnite službe DCC, rovnako ako pri platení v obchodoch. Tá totiž ponúka prepočet čiastky transakcie na menu, v ktorej je vedená karta a výmenný kurz použitý u obchodníka je obvykle pre klienta výrazne nevýhodný. Z ponúknutých možností prepočtu si vyberte menu krajiny, v ktorej sa nachádzate. Či už Slováci využívajú na platenie skôr fyzické peniaze alebo uprednostňujú bezhotovostné platby, väčšina z nich si na dovolenku za hranice každopádne berie aj platobné karty.

Najviac – 42% respondentov má so sebou len jednu, tretina má dve a každý desiaty tri platobné karty. Nájde sa aj 6% takých, ktorí majú dokonca aj viac ako tri. Pred cestou na dovolenku sa odporúča skontrolovať si nastavenie limitov na karte, a to tak pre výbery z bankomatov, ako aj v prípade platieb u obchodníkov.

Zvýšenie limitov pomôže pri očakávaných vyšší jednorazových platbách, na druhej strane zníženie zase môže ochrániť peniaze na karte, pokiaľ by ju niekomu ukradli. Podľa prieskumu si väčšina Slovákov limity na platobnej karte pred vycestovaním nemení, je ich až 78%. Jeden z desiatich si však limit na svojej debetnej či kreditnej zvyšuje a ďalších 12% ľudí si ho naopak znižuje.