Twitter pozastavil účty niekoľkých novinárov

Mnohým z redakcií CNN, Washington Post a New York Times, ktoré písali kriticky o novom majiteľovi, boli pozastavené účty.

Krok pozastavenia účtov prominentných novinárov prichádza po tom, čo Twitter zakázal účet známy zverejňovaním pohybov súkromného lietadla Elona Muska. Zdá sa, že viacerí novinári, ktorí informovali o Twitteri a jeho novom šéfovi Elonovi Muskovi, majú pozastavený alebo zakázaný prístup na túto platformu. V sérii večerných tweetov Musk napísal, že zdieľanie jeho polohy v reálnom čase je zakázané, a obvinil novinárov, ktorí podľa neho zdieľali informácie o jeho polohe, zo zverejňovania „súradníc atentátu“. Vo štvrtok večer boli v rýchlom slede za sebou pozastavené účty technologických novinárov zo CNN, Washington Post, Mashable a New York Times. Všetci nedávno uverejnili články o pozastavení Muskovho účtu na Twitteri, ktorý zdieľal verejne dostupné údaje o pohybe jeho súkromného lietadla. Každý z týchto článkov poukázal na napätie medzi Muskovým deklarovaným záväzkom slobody prejavu a jeho rozhodnutím zakázať účet, ktorý sa mu osobne nepáči.

Zdalo sa, že bolo pozastavené aj konto na Twitteri konkurenčnej spoločnosti Mastodon, na ktorú niektorí používatelia prešli po Muskovom prevzatí Twitteru. Zdalo sa, že zakázané boli aj odkazy na jednotlivé účty Mastodon. Chybové hlásenie oznamovalo niektorým používateľom, že odkazy na Mastodon boli spoločnosťou Twitter alebo jej partnermi „identifikované“ ako „potenciálne škodlivé“. Ryan Mac, technický reportér denníka New York Times, na novom účte na Twitteri napísal, že pred pozastavením svojho účtu nedostal „žiadne varovanie“ a že od spoločnosti nedostal žiadnu komunikáciu o dôvode, prečo bol jeho účet „natrvalo pozastavený“. Denník Washington Post vo svojom vyhlásení uviedol, že pozastavenie činnosti ich technologického reportéra Drewa Harwella „podkopáva tvrdenie Elona Muska, že má v úmysle viesť Twitter ako platformu venovanú slobode prejavu“. Televízia CNN vo svojom vyhlásení uviedla: „Rastúca nestabilita a nestálosť Twitteru by mala neuveriteľne znepokojovať každého, kto túto platformu používa.“

„Zdá sa, že Musk jednoducho potláča účty, ktoré sa mu nepáčia,“ povedal Donie O’Sullivan, jeden z novinárov, ktorého účet bol náhle pozastavený, pre Andersona Coopera zo CNN. Výbor na ochranu novinárov uviedol, že ak by sa potvrdilo, že zákazy jednotlivcov sú odvetou za prácu novinárov, išlo by o „vážne porušenie práva novinárov informovať o správach bez strachu z odvety“. Musk vo štvrtok neskoro večer v sérii tweetov uviedol: „Kritizovať ma celý deň je úplne v poriadku, ale zverejňovať moju polohu v reálnom čase a ohrozovať moju rodinu nie.“ Dodal, že „pre ‚novinárov‘ platia rovnaké pravidlá doxxingu ako pre všetkých ostatných“, a napísal: „Zverejnili moju presnú polohu v reálnom čase, v podstate súradnice atentátu, čo je (zjavným) priamym porušením podmienok služby Twitter.“ Musk neobjasnil, akým spôsobom podľa neho suspendovaní novinári zdieľali jeho „presnú polohu v reálnom čase“. Spravodajské články o Muskovi, ktoré niekoľko reportérov zverejnilo pred pozastavením ich účtov, neobsahovali žiadne informácie o jeho polohe v reálnom čase ani o polohe niektorého z jeho rodinných príslušníkov. Články sa zameriavali na účet ElonJet, ktorý zverejňoval polohu miliardárovho súkromného lietadla počas jeho ciest do rôznych miest.

Na podujatí v priestoroch Twitteru sa Muska na zákazy pýtali niektorí z novinárov, ktorým boli účty pozastavené. Musk povedal, že s novinármi sa nezaobchádza inak ako s ostatnými občanmi a „ak doxxujete, budete suspendovaní. To je všetko. Koniec príbehu.“ Kým novinári uviedli, že pozastavenie je trvalé, Musk vo viacerých tweetoch uviedol, že pozastavenie bude len na sedem dní. „Nejaký čas mimo Twitteru je dobrý pre dušu…“ Musk napísal na Twitteri. Následne na zverejnil anketu, v ktorej sa ľudí pýtal, či by mal byť zákaz zrušený teraz, zajtra, za sedem dní alebo dlhšie. Anketa dopadla v prospech okamžitého zrušenia zákazu používateľov, pričom 43% z viac ako pol milióna hlasov bolo za „teraz“. Musk potom na Twitteri oznámil, že anketu zopakuje, pretože bolo príliš veľa možností, a zúžil ju na teraz alebo za sedem dní. Je to podobné ankete, ktorú spustil Musk a ktorá viedla k tomu, že bývalý americký prezident Donald Trump bol odblokovaný z platformy.

Najmenej dvaja z novinárov, ktorých účty boli pozastavené, údajne tweetovali o verejnom vyhlásení losangeleského policajného oddelenia, ktoré reagovalo na Muskovo obvinenie z incidentu v Los Angeles, pri ktorom sa podľa jeho slov stalker zameral na auto v domnení, že je jeho. Twitter, ktorý nedávno rozpustil väčšinu svojho tlačového oddelenia, na žiadosť o komentár bezprostredne nereagoval. Vedúci oddelenia dôveryhodnosti a bezpečnosti spoločnosti však pre portál Verge uviedol: „Bez toho, aby som sa vyjadril ku konkrétnym účtom, môžem potvrdiť, že pozastavíme všetky účty, ktoré porušujú naše zásady ochrany osobných údajov a ohrozujú ostatných používateľov.“

Zdroj

Pridaj komentár