Tip na autokameru: Lamax S9 Dual

Hoci v niektorých krajinách sú autokamery nutnosťou, inde je ich používanie zakázané. U nás a takisto v Českej republike je možné, treba si však dávať pozor na ochranu osobných údajov.

Monitorovanie a nahrávanie situácie v doprave príde vhod najmä vzhľadom na rastúcu situáciu bezohľadných vodičov. Autokamera za čelným sklom vozidla by mala byť predovšetkým nenápadná a mala by nahrávať kvalitný záznam. Testované zariadenie napodobňuje vzhľad spätného zrkadla (a ako spätné zrkadlo skutočne slúži), ​​takže je malá šanca, že by vám potenciálny zlodeji rozbili bočné okienko len kvôli jeho krádeži. Výhodou je veľký 9,66“ dotykový displej, rovnako tak 150° širokouhlý objektív prednej kamery a 130° objektív zadnej kamery. Uhol záberu je tak dostatočne široký pre obstaranie kvalitného dôkazného materiálu z akejkoľvek nehody alebo inej dopravnej situácie. Záznam sa navyše automaticky ukladá v rozlíšení Full HD.

Nahrávanie videa sa spustí automaticky po tom, čo naštartujete svoje auto, takže na neho nebudete musieť zakaždým myslieť. Prípadne na parkovisku potom, čo kamera vďaka G senzoru zaznamená otras, teda pravdepodobne náraz nepozorného vodiča snažiaceho sa zaparkovať v blízkosti. Za zmienku stojí aj možnosť hlasového ovládania, ktoré je síce zatiaľ bohužiaľ len v angličtine, ale povely, ktorých je celkom dvanásť, sú pomerne jednoduché na zapamätanie. Okrem hlasového ovládania možno autokameru ovládať cez mobilnú aplikáciu. Je možné meniť parametre nastavenia a pri prepojení kamery so smartfónom cez Wi-Fi môžete do svojho telefónu priamo sťahovať získané záznamy a video prípadne upravovať.

Spomínaná zadná kamera má ešte ďalšiu funkciu – dokáže totiž fungovať ako parkovacie zariadenie. Pri cúvaní na displeji zrkadlá automaticky zobrazí parkovacie linky, takže jednoducho zaparkujete aj vo veľmi úzkom priestore. Nahrávanie prebieha prirodzene ako pri prakticky všetkých kamier značky Lamax v slučke, čo znamená, že akonáhle sa zaplní pamäť (najviac do 64GB, microSD karta), prepisujú sa najstaršie záznamy tými najnovšími. Avšak len tie, ktoré si neuzamkne používateľ dotykom, či hlasovým ovládaním (prípadne ktoré nezostanú automaticky uzamknuté po prípadnom náraze).

Autokamera Lamax S9 Dual patrí k zaujímavým zariadeniam na trhu. Zaujme najmä dizajn, ktoré nebije až príliš do očí a v podstate nebadať na prvý pohľad, že nahrádza spätné zrkadlo. Poteší takisto podpora Wi-Fi pre spárovanie so smartfónom, hlasové ovládanie a kvalita záznamu z prednej aj zadnej širokouhlej šošovky.