Procesory sú k dispozícii pre stolové počítače a mobilné zariadenia.
Po uvedení prvých procesorov vybavených NPU (série Ryzen 8000G z januára tohto roka) výrobca rozširuje svoje portfólio o modely Ryzen Pro 8000, ktoré sú vybavené aj hardvérom na akceleráciu umelej inteligencie. Ide o čipy AMD Ryzen Pro 8000 pre stolové počítače a Pro 8040 pre mobilné zariadenia. Okrem toho sú k dispozícii aj varianty Pro čipov 8000G zo začiatku tohto roka. Aký je v tom rozdiel?
Čipy Pro majú ďalšie funkcie, ktoré sú prospešné alebo dokonca potrebné na profesionálne použitie. Patrí sem Microsoft Pluton na šifrovanie a dodatočnú ochranu pamäte, lepšia podpora ECC, Secure Encrypted Virtualization, funkcie vzdialenej správy atď. Nová séria Pro 8000 ponúka až 39 TOPS výpočtového výkonu AI na stolových počítačoch a až 16 TOPS na mobilných zariadeniach (oproti 34 a 11 TOPS na Inteloch 14. generácie). To všetko na čipoch s nízkou spotrebou, ktorých TDP sa pohybuje na úrovni 45W až 65W.
Nová séria je vyrobená na 4 nm procese TSMC, ktorý ponúka vyššiu účinnosť v porovnaní so starším 5 nm výrobným procesom, ktorý bol použitý v sérii Ryzen 7000. Procesory využívajú procesorové jadrá Zen 4 a grafiku RDNA 3, niektoré modely nižšej triedy nemajú funkciu Ryzen AI. NPU budú urýchľovať rôzne úlohy. Od sumarizácie e-mailov a zostavovania odpovedí až po napájanie hlasových asistentov a vylepšovanie obrázkov a videí.
Takéto úlohy samozrejme zvládne aj GPU, ale NPU spotrebujú na rovnakú prácu menej energie. Lenovo a HP predstavia notebooky s procesormi Ryzen Pro 8040 a 8000, ako aj mobilné pracovné stanice a stolové počítače. Microsoft využije NPU pre svoju funkciu Copilot.