SpaceX chce dnes spustiť najvýkonnejšiu raketu

SpaceX plánuje dnes, v pondelok 17. apríla uskutočniť prvý štart najvýkonnejšej rakety.

Je to najvýkonnejšia raketa, aká bola kedy postavená a tieto plány prichádzajú po tom, ako získala povolenie od Federálneho úradu pre letectvo (FAA). „Po komplexnom procese hodnotenia licencie FAA určil, že spoločnosť SpaceX splnila všetky požiadavky týkajúce sa bezpečnosti, životného prostredia, politiky, užitočného zaťaženia, integrácie vzdušného priestoru a finančnej zodpovednosti,“ uviedla agentúra v piatkovom vyhlásení. Starship, ktorý pozostáva z prvého stupňa nosnej rakety Super Heavy a horného stupňa vesmírnej lode, odštartuje zo zariadenia Starbase SpaceX v Boca Chica v Texase, pričom pôjde o jej prvý orbitálny let.

Ak sa SpaceX podarí dodržať plán štartu, raketa odštartuje už o 14:00h stredoeurópskeho času (7:00h miestneho času). Priamy prenos z misie bude zdieľaný na kanáli YouTube spoločnosti. Očakávaný let bude pomerne krátky. Niekoľko minút po opustení rampy sa Starship oddelí od prvého stupňa nosnej rakety. Keď bude pokračovať smerom k obežnej dráhe, nosná raketa klesne do Mexického zálivu. Nebude vyzdvihnutá, ale pri budúcich misiách bude nosná raketa riadene pristávať späť na základni, aby sa mohla opätovne použiť pri budúcich misiách.

Medzitým sa očakáva, že vesmírna loď dosiahne výšku približne 235 kilometrov a potom klesne a dopadne do Tichého oceánu neďaleko Havajských ostrovov približne 90 minút po štarte. Rovnako ako v prípade Super Heavy sa nebude vykonávať žiadna operácia na obnovu, hoci pri budúcich letoch sa pokúsi pristáť, aby sa vozidlo mohlo opäť použiť. Vďaka úžasnému výkonu rakety bude štart určite veľkolepým zážitkom. Keď Super Heavy s výškou 120 metrov odštartuje, jeho 33 motorov Raptor vytvorí ťah 17 miliónov libier. Rekord v súčasnosti drží vesmírny nosný systém NASA (SLS), ktorý pri prvom štarte v novembri minulého roka v rámci misie Artemis I, ktorá vyslala k Mesiacu kozmickú loď Orion bez posádky, vytvoril ťah 8,8 milióna libier.

Je oveľa výkonnejšia ako raketa Saturn V, ktorá vytvorila približne 7,6 milióna libier ťahu počas štartov, ktoré pred piatimi desaťročiami vyslali astronautov Apollo na Mesiac. Šéf spoločnosti Elon Musk pripustil, že keďže pôjde o prvý let vesmírnej lode Starship, nemusí ísť podľa plánu. „Netvrdím, že sa dostane na obežnú dráhu, ale garantujem vzrušenie – [nebude] to nuda,“ povedal Musk minulý mesiac. „Myslím, že má, neviem, dúfam, že asi 50% šancu dostať sa na obežnú dráhu.“

SpaceX opisuje loď Starship ako „plne opakovane použiteľný dopravný systém určený na prepravu posádky aj nákladu na obežnú dráhu Zeme, na návrat ľudstva na Mesiac a na cestu na Mars a ďalej. Pri teste, ako je tento, sa úspech meria tým, koľko sa dokážeme naučiť, čo nám pomôže získať informácie a zvýšiť pravdepodobnosť úspechu v budúcnosti, keďže spoločnosť rýchlo napreduje vo vývoji Starship.“

Zdroj

Pridaj komentár