Samsung rozširuje funkciu Live Translate

Spoločnosť rozširuje funkčnosť aj na aplikácie tretích strán.

Umelá inteligencia dokáže preniesť komunikáciu na úplne novú úroveň. Už teraz máme funkcie typu Voice Isolation, ktoré zvýraznia hlas volajúceho a odfiltrujú rušivé prvky ako vietor, okolité dopravné prostriedky alebo dokonca aj hudbu v pozadí. Čo je však skutočnou výzvou je prepis a preklad naživo hovoreného slova. Tieto funkcie vyžadujú pomerne vysoký výkon a pre efektivitu prítomnosť NPU, a aj keď aplikácie, ktoré vedia spraviť textový prepis už nahratej konverzácie existujú, nie je to integrované a treba to robiť dodatočne.

Jednou z najviac diskutovaných funkcií Galaxy AI je Live Translate (Živý preklad). Funkcia dokáže v reálnom čase prekladať a prepisovať hovor do iného jazyka. Funkcia bola limitovaná na klasické telefonáty, Samsung ju však rozšíril aj pre aplikácie tretích strán ktoré podporujú hovory cez internet. Aktualizácia prichádza spolu s One UI 6.1.1 a zdá sa že funguje s prakticky každým instant messengerom, ktorým možno volať cez internet. Medzi otestované podporované aplikácie patria Facebook Messenger, Google Meet, Instagram, Kakao Talk, LINE, Signal, Telegram, WeChat a WhatsApp.

Live Translate sa pre jednotlivé aplikácie dá vypnúť a opätovne zapnúť. Samozrejme, podpora jazykov je limitovaná na pár svetových jazykov, využitie na Slovensku je teda limitované. Využitie však predsalen nájde, napríklad v prípade hovorov so španielsky hovoriacimi používateľmi sa dá hovor preložiť do angličtiny, ktorej v našich končinách rozumie oveľa viac ľudí. Na obrazovke sa taktiež zobrazuje textový prepis aktuálneho hovoru. Funkcia je súčasťou balíka Galaxy AI, o ktorej sa hovorí že časť jej vymoženosti bude spoplatnená z dôvodu že niektoré vlastnosti vyžadujú pripojenie na vysokovýkonný cloud, ktorého prevádzka nie je zrovna najlacnejšia záležitosť.

Live Translate však dokáže byť spracovaný čisto lokálne na smartfóne bez potreby cloudu a teda aj bez internetového pripojenia na využitie pre klasické hovory. Aj keď teda funkcia nevyžaduje cloud, ekonomické oddelenie spoločnosti sa môže rozhodnúť, že ju zaradí medzi platené ako motivácia platiť za služby a následne generovať zisk. Ďalšou nevýhodou je rýchlejšie vybitie batérie, čo sa zrejme prejaví hlavne pri dlhých telefonátoch. Podporované sú všetky novšie Samsungy: Galaxy S22, S22+, S22 Ultra, S23, S23+, S23 Ultra, S23 FE, S24, S24+, S24 Ultra, Z Flip 4, Z Flip 5, Z Fold 4, Z Fold 5, Tab S8, Tab S8 Plus, Tab S8 Ultra, Tab S9, Tab S9 Plus, Tab S9 Ultra.

Zdroj