S Google Earth možno cestovať do minulosti

Tri nové aktualizácie pre Google Earth a Mapy prinášajú zmeny.

Medzi ne patria historické snímky (až do roku 1983), rozšírený Street View a ostrejšie zobrazenie s AI. Naša planéta je v neustálom pohybe. Mestá sa rozrastajú, krajiny sa menia a klíma neustále pretvára našu Zem. Google používateľom pomáha vizualizovať zmeny aby sme sa mohli dozvedieť viac o svete okolo seba. Možno chcete cestovať späť v čase a vidieť, ako vyzerala naša štvrť pred desiatkami rokov.

Alebo chceme pochopiť, ako boli lesy ovplyvnené ľudskou činnosťou a meniacou sa klímou? Vďaka novým historickým snímkam v Google Earth na webe a mobilných zariadeniach bude toto všetko čoskoro možné. Umožní to používateľom preskúmať knižnicu satelitných a leteckých snímok, z ktorých niektoré siahajú až 80 rokov dozadu. Pri skúmaní uvidíte ostrý kontrast v tom, ako sa geografia na mnohých miestach vyvinula.

Napríklad snímka jazera Oroville z roku 2018, ktoré zažilo výrazné zníženie hladiny vody po niekoľkoročných suchách. Porovnajte to s jeho snímkou z roku 2023, ktorá ukazuje, ako séria dažďov postupne naplnila nádrž späť na maximálnu kapacitu — poskytujúc zásoby vody, elektrinu z výroby energie a priestor pre vodné aktivity, ako je plávanie a kajakovanie. Historické snímky používateľom umožnia sledovať vývoj jazera v úžasných detailoch.

Historické snímky môžu tiež ukázať dramatické zmeny počas dlhších období. Na miestach ako Londýn, Berlín, Varšava a Paríž možno dokonca preskúmať snímky z 30. rokov 20. storočia. Je tu napríklad čiernobiela fotografia San Francisca z roku 1938, ktorú urobili piloti z letiska Oakland. Počas tohto obdobia možno vidieť, že prístavy boli hlavne využívané na prepravu a priemysel — v porovnaní so snímkou z roku 2024.

V roku 2024 sú móla (prístavu) posiate reštauráciami a výletnými loďami zakotvenými v prístave. Ak chcete preskúmať ešte viac zmien vo svete, pozrite si Timelapse v Google Earth, interaktívny zážitok vytvorený z miliónov satelitných snímok, ktorý ukazuje úžasnú vizualizáciu toho, ako sa naša planéta mení v priebehu času.

Himaláje zo západu

Okrem toho, že gigant pomáhame prehliadať zmeny na Zemi, uľahčuje aj výskumníkom a organizáciám používať Google Earth na projekty, ako je vytváranie vlastných máp. Čoskoro začnú zobrazovať projekty priamo z novo navrhnutej domovskej obrazovky, čo viac uľahčí spoluprácu s tímami. Zatiaľ čo Google Earth má rozsiahlu zbierku satelitných a leteckých snímok, Street View zobrazuje viac ako 280 miliárd snímok zozbieraných z áut a trekerov.

So Street View možno virtuálne preskúmať každý kontinent priamo z obývačky — a dokonca aj miesta ako Veľký bariérový útes a Medzinárodná vesmírna stanica. Google spúšťa jednu z najväčších aktualizácií Street View, s novými snímkami v takmer 80 krajinách — niektoré z nich budú mať Street View snímky po prvýkrát. Používatelia tak budú môcť preskúmať malebný vidiek Bosny a jej stredoveké dediny.

Takisto môžu preskúmať piesočné hory obklopujúce hlavné mesto Namíbie, Alpy a hrady Lichtenštajnska a krásne rieky Paraguaja. Možno dokonca virtuálne prechádzať ulicami cudzích miest a vidieť obchody a budovy zblízka. Sledujte aktualizované snímky z celého sveta, v krajinách ako Austrália, Argentína, Brazília, Kostarika, Dánsko, Francúzsko, Island, Japonsko, Mexiko, Nový Zéland, Filipíny, Rwanda, Srbsko, Španielsko, Južná Afrika, Švajčiarsko, Uruguaj a mnoho ďalších.

A ako informuje prevádzkovateľ, ich najnovšia kamera — vážiaca 6,8 kg a montovateľná na akékoľvek auto — uľahčí priniesť Street View do ešte viac miest v budúcnosti. Ako sa naša planéta mení, tieto aktualizované snímky pomáhajú udržiavať mapu aktuálnu pre ľudí všade. Okrem sprístupnenia snímok na viacerých miestach, zlepšujú aj ostrosť satelitných snímok v Google Earth a Mapách.

Od tohto týždňa uvidíte jasnejšiu, živšiu Zem vďaka technológii na odstránenie oblakov. Použili pritom model Cloud Score+ AI, trénovaný na miliónoch snímok, aby rozpoznal a odstránil veci ako oblaky, tiene oblakov, opar a hmlu. Zároveň tento model udržuje skutočné poveternostné vzory — ako ľad, sneh a horské tiene — viditeľné na mape. Výsledkom je obnovená globálna mozaika, ktorá vám poskytuje jasnejší, presnejší pohľad na Zem.

Zdroj