Robotickí vlci strážia mestá pred medveďmi

Japonské mestá strážia pred medveďmi robotickí supermonštruózni vlci.

Odborníci sa domnievajú, že robotickí vlci, ktorí boli najprv zavedení na boj proti invazívnym diviakom, by mohli odradiť potulujúce sa medvede čierne a hnedé. Príbehy o robotických vlkoch poháňaných solárnou energiou sa prvýkrát objavili už v roku 2017 po tom, ako japonskí výskumníci začali testovať prototypy na boj proti ničivému prenikaniu diviakov do poľnohospodárskych oblastí.

Odvtedy spoločnosť s názvom Wolf Kamuy rozšírila predaj svojich strážnych výrobkov s hrozivými tesákmi, srsťou, blikajúcimi červenými LED „očami“ a hlavou schopnou kývať sa zo strany na stranu a zároveň vydávať 90 decibelové zavýjanie. Diviaky však nie sú jediným problémom, ktorý trápi japonské vidiecke komunity. Podľa najnovších správ firma teraz ponúka mnoho svojich umelých vlkov ako odstrašujúci prostriedok proti medveďom.

Ukázalo sa, že „Super Monster Wolf“ nie je účinný len pri ochrane úrody farmárov – je celkom dobrý aj pri ochrane samotných farmárov. Ako informovala BBC, medvede sú v mnohých oblastiach Japonska čoraz ťažším, niekedy dokonca smrteľným problémom vďaka kombinácii závažných faktorov vrátane klimatických zmien, odlesňovania, a rozširovania miest.

Navyše sa zdá, že populácia medveďov v regiónoch, ako je Hokkaido, sa v skutočnosti zvyšuje, keďže krajina čelí starnutiu populácie a klesajúcej pôrodnosti. Podľa BBC niektorí výskumníci odhadujú, že v okolí ostrova Hokkaido žije celkovo viac ako 22,000 medveďov. Z tohto dôvodu bolo v regióne za posledných šesť desaťročí zaznamenaných najmenej 150 útokov medveďov – pričom len v roku 2021 došlo k štyrom smrteľným úrazom.

Medvede sa medzitým naďalej zatúlajú do preľudnených miest, ktoré hraničia s oblasťami divokej prírody. Problém s medveďmi sme zaznamenali aj na Slovensku, a na túto tému sa vyjadrovalo množstvo politikov, pričom pre niektorých z nich sa to stalo aj nosnou témou do politickej kampane v posledných voľbách koncom septembra.

Odborníci dúfajú, že inštaláciou strážnych robotov v mestských lokalitách sa im podarí odradiť medvede od toho, aby sa zatúlali do obývaných oblastí a potenciálne ublížili ľuďom aj sebe. Výskumníci už skôr odhadli, že zavýjanie robotického vlka účinne odrádza medvede od vniknutia do priestoru približne 1 km2 od jeho inštalácie – čo je pravdepodobne lepšie ako mnohé elektrické ohrady.

Pri strategickom rozmiestnení by mohli supermonštruózni vlci pomôcť starším komunitám a ochrániť medvede. Samozrejme, ľudstvo sa nemôže spoliehať len na armádu robotických vlkov, ktorí nás ochránia pred útokmi medveďov. Medvede (nehovoriac o nespočetných iných druhoch) čelia obrovským existenčným hrozbám v súvislosti s prebiehajúcimi kalamitami spôsobenými klimatickými zmenami a nie je to chyba medveďov, ktoré čoraz zúfalejšie hľadajú zdroje potravy.

Najlepším liekom je preto naďalej sa zameriavať na klimatické riešenia, ako je ochrana prírody, obnoviteľné zdroje energie a udržateľné mestské plánovanie, a nie na provizóriá, ako je (síce radikálne) supermonštrum Wolf.

Zdroj