Revolučná farba výrazne znížiť účty

Farba sa dá použiť v exteriéri aj v interiéri domu.

Natrieť vonkajšiu časť domu novou farbou je uspokojivý spôsob, ako si priestor prispôsobiť. Teraz vďaka inžinierom zo Stanfordskej univerzity môže nová séria farieb pomôcť znížiť spotrebu energie v domácnosti a ušetriť majiteľom domov každý mesiac peniaze. Nové reflexné farby sa líšia farbami a ich cieľom je udržať budovy v lete chladné a v zime teplé. Laboratórne experimenty s farbou odhalili, že by mohla znížiť potrebu vykurovania o 36% a znížiť energiu určenú na chladenie o 21%.

Počítačové modely odhalili, že ak by sa farba použila na strechu a steny typického stredne vysokého bytového domu, mohla by znížiť celkovú spotrebu energie na vykurovanie, vetranie a chladenie až o 7,4% ročne. Farba využíva dvojvrstvovú technológiu na odrážanie svetla späť do atmosféry. Spodná vrstva hliníkových vločiek odráža tepelné žiarenie, zatiaľ čo vrchná vrstva prepúšťa časť infračerveného žiarenia a obsahuje drobné farebné častice, ktoré dodávajú farbe farbu.

Farba sa môže aplikovať na exteriér domov, aby zadržala tepelnú energiu v teplejších mesiacoch, a na interiér domov, aby zadržala teplú energiu v zime. Výskumníci zatiaľ testovali biele, modré, červené, žlté, zelené, oranžové, fialové a tmavosivé farby a zistili, že sú „desaťkrát účinnejšie pri odrážaní infračerveného svetla ako bežné farby“. Celosvetovo predstavuje vykurovanie a chladenie 13% spotreby energie.

Keďže globálne teploty sa naďalej zvyšujú, odborníci očakávajú, že toto číslo stúpne. Pasívne technológie, ako napríklad používanie reflexných náterov alebo stavba budov s oknami orientovanými na juh, sú neoddeliteľnou súčasťou znižovania nákladov majiteľov domov na vykurovanie a chladenie a znižovania výdavkov na energiu. Okrem domov sa tieto nátery môžu použiť aj na vozidlá, ako sú nákladné autá a vlaky, aby pomohli ďalej odrážať infračervené svetlo späť do priestoru a udržiavali vozidlá v teplých mesiacoch chladné.

Zdroj

Pridaj komentár