Výskumníci vytvorili novú batériu, ktorá počas nabíjania vytvára pitnú vodu.
Vďaka tomu umožňuje, aby bola morská voda bezpečná na pitie a aby sa z nej vyrábal aj grafén, jedinečný materiál, ktorý sa dá využiť vo viacerých priemyselných odvetviach. Prietoková batéria so slanou vodou využíva chémiu na rozdelenie chloridu sodného na sodík a chlór počas nabíjania a vybíjania. Tiež môže uchovávať aj energiu z obnoviteľných zdrojov vrátane slnečnej energie.
Univerzita v Manchestri uvádza, že grafén je pevnejší ako oceľ, elektricky vodivý, priehľadný a môže byť tenší ako ľudský vlas. Univerzita skúma, ako by sme mohli tento materiál využiť na uskladnenie obnoviteľnej energie. Okrem iného by mohol pomôcť aj pri výrobe ľahších vozidiel a lietadiel. „Kombinácia všetkých úžasných vlastností grafénu by mohla vytvoriť vplyv takého rozsahu, aký sme naposledy videli pri priemyselnej revolúcii,“ uvádza univerzita.
Pokiaľ ide o batérie, napájací balík môže uchovávať aj energiu z obnoviteľných zdrojov vrátane slnečnej energie. „Je vhodný na skladovanie solárnej energie,“ povedal generálny riaditeľ Greg Giese. Ukladanie energie z obnoviteľných zdrojov je čoraz dôležitejšie, pretože do prevádzky sa uvádza čoraz viac veterných, solárnych a prílivových projektov. Vďaka použitiu technológie sa môže morská voda stať aj pitnou.
Odsoľovacia zložka je zatiaľ v skúšobnej prevádzke v laboratóriu, ale vedci dúfajú, že inováciu budú môcť využiť aj výletné lode, nákladné lode a ďalšie miesta, ktoré by mali prospech z premeny oceánu na pitnú vodu. „Toto je pre odvetvie odsoľovania zmena,“ povedal Giese.
Batériový systém by mal vydržať 25 rokov, firma pracuje na jeho zavedení do viacerých priemyselných odvetví vrátane výroby sklených a uhlíkových vlákien, kde sa výroba grafénu uvádza ako ďalší zdroj príjmov pre používateľov. „Sme nadšení, že môžeme byť na čele tejto technológie, a tešíme sa na spoluprácu s partnermi, aby sme toto riešenie priniesli komunitám na celom svete,“ povedal Giese.