R-FON: Snaha Ruska o vlastný smartfón?

Rusi sa zrejme chystajú uviesť na trh R-FON s procesorom MediaTek a vlastným operačným systémom Rosa.

Z Telegram kanálu APPSIM uniklo všetko o telefóne ruskej výroby, ktorý bude čoskoro uvedený na trh v budúcom roku. Ruská spoločnosť ROSA pracuje na vývoji telefónu určeného na výrobu a predaj v rámci Ruska, ktorý sa nazýva Р-ФОН alebo v latinke R-FON. Dodávať sa bude dodávať budúci rok s domácim operačným systémom založeným na Linuxe s názvom Rosa OS. Ide o skinovanú verziu systému Android s vlastným obchodom s aplikáciami a bude kompatibilný s aplikáciami a súbormi APK pre Android. Ústredným prvkom telefónu bude procesor MediaTek Helio G99, ročný procesor s 8 jadrami a postavený na 6 nm výrobnom procese. SOC obsahuje grafiku ARM Mali-G57 MP2 a procesor dosahuje taktovaciu frekvenciu až 2,2 GHz. V teste Geekbench 6 dosiahol skóre 717 bodov pre jedno jadro a 1940 bodov pre viac jadier. Jeho výkon je porovnateľný s výkonom procesora Qualcomm Snapdragon 730G.

K dispozícii bude 8GB LPDDR4X RAM a 128GB vstavaného úložiska. Zostava troch fotoaparátov vrátane 50 MPx primárneho fotoaparátu sa náramne podobá na model Vivo V25e, ktorý tiež obsahuje rovnaký procesor Helio G99 SoC. Mriežka predného slúchadla tiež zodpovedá tomuto modelu. Na pravej strane má snímač odtlačkov prstov, ktorý slúži aj ako tlačidlo napájania, a na ľavej strane je priehradka na SIM karty s dvoma slotmi. R-FON sa bude dodávať s 5000 mAh batériou, 3,5 mm konektorom na slúchadlá, USB-C a NFC. Video z rozbaľovania, ktoré zverejnil Zykov z APPSIM, ukazuje škatuľu, v ktorej je zabalené priehľadné ochranné puzdro na telefón, nabíjačka, kábel USB-C a 3,5 mm slúchadlá. V uniknutom videu z rozbaľovania neboli demonštrované žiadne funkcie operačného systému.

Telefón bude vyrobený v Rusku firmou Rutek JSC, ktorá vyrába aj notebooky a inú elektroniku, pričom niektoré časti, ako napríklad SoC, budú dovezené. Očakáva sa, že OS bude k dispozícii firemným a vládnym zákazníkom do konca tohto roka a na spotrebiteľský trh má vstúpiť v roku 2024. Vo výsledku ale možno konštatovať, že ide o zaujímavý počin a hoci nejde o top model, niekde sa začať musí. Hoci aspoň zatiaľ nejde o plnohodnotnú náhradu za vlajkové modely, až čas ukáže, čo ruské smartfóny dokážu. Mnohí, ktorí sa na internete vysmievajú, len pre ich (ruský) pôvod by si mali spomenúť, ako začínali čínske smartfóny; ale tiež, že aj smartfóny západnej výroby prešli desiatkami rokov inovácií, až sa dostali tam, kde sú.

Zdroj