Qualcomm chce údajne kúpiť celý Intel. Prečo?

Qualcomm zvažuje akvizíciu Intelu a potenciálna rekordná transakcia v technologickom sektore je na svete.

V posledných dňoch sa objavili správy, že Qualcomm, známy ako popredný dizajnér čipov bez vlastných výrobných kapacít, zvažuje akvizíciu Intelu, jedného z najväčších výrobcov čipov na svete. Potenciálna transakcia by mohla byť jednou z najväčších v histórii technologického sektora, pričom by prekonala aj nedávnu akvizíciu Activision Blizzard spoločnosťou Microsoft za 69 miliárd dolárov.

Podľa zdrojov blízkych situácii sa generálny riaditeľ Qualcommu, Cristiano Amon, osobne angažuje v rokovaniach o možnej akvizícii Intelu. Qualcomm, ktorý má trhovú hodnotu približne 188 miliárd dolárov, sa snaží využiť súčasnú slabosť Intelu, ktorého trhová hodnota klesla na 122 miliárd dolárov. Intel, kedysi najhodnotnejší výrobca čipov na svete, zaznamenal pokles hodnoty akcií o takmer 60% od začiatku roka.

Rokovania sú zatiaľ v počiatočnej fáze a Qualcomm zatiaľ nepredložil formálnu ponuku. Napriek tomu sa špekuluje, že ak by k dohode došlo, mohla by mať významné dôsledky pre celý technologický priemysel. Akvizícia Intelu by nebola bez prekážok. Jednou z hlavných výziev by bola regulácia zo strany antimonopolných úradov v USA, Číne a Európe.

Transakcia by pravdepodobne podliehala dôkladnému preskúmaniu, pričom Qualcomm by mohol byť nútený predať niektoré časti Intelu, aby získal potrebné schválenia. Ďalšou výzvou by bolo financovanie celej transakcie. Qualcomm má k dispozícii približne 13 miliárd dolárov v hotovosti, čo je len zlomok z potrebnej sumy na akvizíciu Intelu.

Spoločnosť by musela nájsť spôsob, ako získať ďalšie finančné prostriedky, či už prostredníctvom úverov, emisie nových akcií alebo predaja časti majetku. Pre Qualcomm by akvizícia Intelu znamenala významné rozšírenie jeho portfólia a posilnenie jeho pozície na trhu. Intel má rozsiahle výrobné kapacity a know-how v oblasti výroby čipov, čo by Qualcommu umožnilo vyrábať vlastné čipy bez závislosti na externých dodávateľoch, ako sú TSMC alebo Samsung Foundry.

Okrem toho by Qualcomm mohol využiť kapacity Intelu na výrobu čipov pre umelú inteligenciu, čím by sa mohol postaviť do priamej konkurencie s lídrami v tejto oblasti, ako sú NVIDIA a AMD. Intel sa v poslednom čase snaží zamerať na výrobu AI procesorov a vytváranie kontraktnej výroby čipov pre tretie strany, čo by mohlo byť pre Qualcomm strategicky výhodné.

Intel sa v posledných rokoch potýka s viacerými problémami. Stratil svoju vedúcu pozíciu v oblasti výroby čipov v prospech taiwanského TSMC a nedokázal využiť boom v oblasti generatívnej umelej inteligencie, z ktorého profitovali konkurenti ako NVIDIA a AMD. Firma sa snaží zvrátiť svoj osud prostredníctvom reštrukturalizácie, vrátane znižovania nákladov, prepúšťania zamestnancov a predaja niektorých divízií.

Intel tiež oznámil plány na pozastavenie výstavby tovární v Poľsku a Nemecku a zníženie svojich nehnuteľností. Spoločnosť sa snaží získať podporu z CHIPS Act, vrátane 3,5 miliardy dolárov federálneho financovania na podporu svojich projektov v Arizone, Oregone, Novom Mexiku a Ohiu. Ak by Qualcomm úspešne prevzal Intel, mohlo by to mať ďalekosiahle dôsledky pre celý technologický sektor.

Qualcomm by sa stal jedným z najväčších hráčov na trhu s čipmi, čo by mu umožnilo konkurovať s gigantmi ako NVIDIA a AMD. Okrem toho by mohol získať prístup k pokročilým výrobným technológiám Intelu, čo by mu umožnilo zlepšiť svoje výrobné kapacity a znížiť závislosť na externých dodávateľoch. V prípade úspešnej akvizície by Qualcomm mohol rozdeliť Intel na dve samostatné jednotky: jednu zameranú na dizajn čipov a druhú na výrobu.

Krok by mohol pomôcť zefektívniť operácie a zlepšiť ziskovosť oboch divízií. Qualcomm by tiež mohol využiť výrobné kapacity Intelu na rozšírenie svojho portfólia produktov a vstup na nové trhy. Potenciálna akvizícia by mohla byť jednou z najväčších a najvýznamnejších transakcií v histórii technologického sektora. Napriek mnohým výzvam a prekážkam by takáto dohoda mohla priniesť významné strategické výhody pre Qualcomm a zmeniť dynamiku na trhu s čipmi.

Ako sa situácia vyvinie, zostáva otázkou, ale je jasné, že akvizícia by mala ďalekosiahle dôsledky pre celý priemysel. Akvizícia Intelu by nebola len obchodnou transakciou, ale mala by aj významné ekonomické a politické dôsledky. Spojenie dvoch technologických gigantov by mohlo ovplyvniť globálnu konkurenciu v oblasti polovodičov a zmeniť rovnováhu síl na trhu.

Regulátori by museli dôkladne preskúmať potenciálne dopady na trh a zabezpečiť, že nedôjde k narušeniu hospodárskej súťaže. V dlhodobom horizonte by akvizícia mohla posilniť pozíciu Qualcommu ako lídra v oblasti čipov pre mobilné zariadenia a umelú inteligenciu. Akvizícia by mohla byť prelomovým momentom v histórii technologického sektora.Ako sa situácia vyvinie, zostáva otázkou, ale je jasné, že akvizícia by mala ďalekosiahle dôsledky pre celý priemysel.

1 , 2 , 3 , 4