Predstavený Snapdragon 8 Gen 2. Čo prináša?

Tím Qualcommu predstavil svoju novú vlajkovú loď – čip Snapdragon 8 Gen 2.

Tento čip je oficiálne známy ako SM8550-AB a je vyrobený na 4 nm procese. Výrobca sa zameral na zlepšenie energetickej účinnosti, ale nový čip stále prináša citeľné zrýchlenie. Nová trojica procesorov Kryo prináša až o 35% vyšší výkon so 40% vyššou účinnosťou. Taktovacie frekvencie sú rovnaké ako v modeli 8+ Gen 1, ale zloženie jadier nie je rovnaké. Jediné jadro Kryo Prime (založené na Cortex-X3) beží na frekvencii 3,2 GHz (presnejšie 3,1872 GHz) a poskytuje vysoký jednovláknový výkon. Tentoraz je však podporené štyrmi jadrami Performance (namiesto troch), aby lepšie zvládalo viacvláknové pracovné zaťaženie: tieto jadrá pracujú na frekvencii 2,8 GHz. A napokon sú tu tri (nie štyri) jadrá Efficiency s frekvenciou 2,0 GHz. Gen 2 prináša podporu nových, rýchlejších pamäťových technológií. V prípade RAM pracuje s LP-DDR5X s frekvenciou až 4200 MHz (oproti LP-DDR5 s frekvenciou 3200 MHz). Pre úložisko môže používať nový formát UFS 4.0 (oproti UFS 3.1).

Najnovší grafický procesor Adreno sľubuje o 25% vyšší výkon s 45% vyššou energetickou účinnosťou. Na platformu prináša aj podporu hardvérovej akcelerácie ray tracingu. Teraz, keď je RT hardvér dostupný od hlavných výrobcov čipov pre Android, možno uvidíme, ako vývojári mobilných hier prijmú túto novú technológiu podobne ako na PC a konzolách. Tento grafický procesor je tiež prvým, ktorý podporuje Vulkan 1.3 (spolu s OpenGL ES 3.2). 8 Gen 2 dokáže poháňať displeje v zariadení s rozlíšením Quad HD+ s frekvenciou až 144 Hz alebo 4K s frekvenciou až 60 Hz. Podporuje aj externé displeje s rozlíšením až 4K pri 60 Hz (s 10-bitovým farebným gamutom Rec. 2020, HDR10+ a Dolby Vision). Výrobca konečne umožnil aj dekódovanie videa AV1: podporované sú streamy až do 8K pri 60 snímkach za sekundu (s HDR).

Firma sa chváli, že snímače Sony s digitálnym prekrytím HDR (DOL-HDR) a 200 MPx HP3 od Samsungu boli optimalizované na prácu s ISP Snapdragon. Rovnako ako jeho predchodca, aj Gen 2 prináša trojitý 18-bitový ISP, ktorý zvládne až tri 36 MPx fotoaparáty (30 snímok za sekundu) súčasne alebo prejde až na 200 MPx pre jeden fotoaparát. Podporované sú 108 MPx snímače s nulovým oneskorením uzávierky. V prípade videa dokáže čipová súprava nahrávať 8K HDR zábery pri 30 snímkach za sekundu (a súčasne zachytávať 64 MPx fotografie), 4K pri 120 snímkach za sekundu a robiť aj spomalené videá (720p pri 960 snímkach za sekundu). Podporuje niekoľko formátov HDR vrátane HDR10+, HLG a Dolby Vision. Pomocou snímačov DOL dokáže zachytiť až štyri expozície pre každú snímku videa.

SoC je vylepšený o nový modem Snapdragon X70. Podporuje samozrejme mmWave aj sub-6GHz 5G. Jeho špičková rýchlosť downlinku je 10 Gbps, špičková rýchlosť uplinku je 3,5 Gbps (podobne ako u predchodcu). Tento modem podporuje prevádzku s dvoma SIM kartami a dvoma aktívnymi kartami (DSDA), pri ktorej sú súčasne aktívne dve karty 5G SIM (alebo 5G+4G). Miestne pripojenie prináša funkcie nadchádzajúceho štandardu Wi-Fi 7 (802.11be) vďaka novému systému FastConnect 7800. Jeho maximálna rýchlosť je 5,8 Gbps (oproti 3,6 Gbps v predchádzajúcom čipe). Okrem rýchlosti nový štandard znižuje aj latenciu. Rovnako ako predtým má systém FastConnect pripojenie Bluetooth 5.3. Vďaka najnovšiemu systému Snapdragon Sound dokáže zabezpečiť bezstratové streamovanie hudby s frekvenciou 48 kHz, ako aj historicky najnižšiu latenciu 48 ms pri hraní hier. V oblasti káblovej konektivity nie je o čom informovať: čip podporuje USB 3.1 s funkciou Quick Charge 5 (štandard USB Power Delivery).

Nový procesor Hexagon po prvýkrát v mobilnom čipe Qualcomm zavádza podporu nového formátu INT4. Sľubuje o 60% vyšší výkon na watt ako predchádzajúce techniky. Hexagon je rýchlejší aj vo všeobecnosti a firma tvrdí, že výkon AI sa zvýšil 4,35×. Tento výkon môže byť využitý na pomoc fotoaparátu tým, že rozpozná, ktoré časti obrazu sú tvárou, vlasmi, oblečením, pozadím atď. a použije na ne rôzne spracovanie. Snapdragon 8 Gen 2 si osvoja hlavní výrobcovia Androidu, Qualcomm vo svojej tlačovej správe uvádza nasledovné: ASUS ROG, Honor, iQOO, Motorola, Nubia, OnePlus, Oppo, Red Magic, Sharp, Sony, Vivo, Xiaomi, Meizu a ZTE. Ďalej sa uvádza, že prvé telefóny založené na Gen 2 budú k dispozícii do konca tohto roka, ale neuvádza sa, ktorí výrobcovia budú prví. O Samsungu a pripravovanom rade S23 sa nezmieňuje.

Zdroj

Pridaj komentár