Pokročilý mód ChatGPT rozoznáva emócie

Funkcia je v EÚ a ďalších krajinách nedostupná.

ChatGPT od OpenAI je služba, ktorá v podstate odštartovala boom umelej inteligencie, a všetky súvisiace funkcie. Aj keď AI, resp. strojové učenie, bolo v našich zariadeniach prítomné už celé roky; asi najviac viditeľné bolo pri fotografovaní a videu, zvlášť v HDR móde. Na jarnom evente spoločnosť predstavila nový, „magický“ model GPT-4o, ktorý mal zásadne rozšíriť funkcie v oblasti zvuku, videnia a textu.

Funkciu s názvom Advanced Voice mode (pokročilý hlasový mód) mala doručiť v júni, jej vydanie sa však odložilo na júl. Dôvodom boli bezpečnostné dôvody ohľadom zneužitia AI na nekalé účely. Ani júlový termín sa však nestihol. Až počiatkom minulého týždňa sa funkcia začala šíriť medzi používateľov služieb ChatGPT Plus a Teams, pričom CEO Sam Altman potvrdil, že fáza spúšťania je už hotová.

Používateľom platených služieb by sa malo postupom objaviť vyskakovacie okno, ktoré ich upozorní na prítomnosť funkcie. Funkcia pokročilého hlasového režimu je dodávaná s piatimi novými hlasmi, vlastnými pokynmi, vylepšenou rýchlosťou konverzácie, plynulosťou a prízvukmi vo vybraných cudzích jazykoch. Funkcia je nielen zamknutá za mesačný poplatok 20 USD (v prípade Mac App Storu sa platí 22,99 eur, čiže firma nespoplatňuje Mac App Store verziu extra príplatkom), ale taktiež nie je dostupná pre používateľov z krajín EÚ, Spojeného kráľovstva, Švajčiarska, Islandu, Nórska a Lichtenštajnska.

Aj napriek tomu, že táto funkcia nie je pre spomínaných používateľov dostupná, na výške poplatku to nič nemení. Dôvodom sú pravidlá EÚ pre používanie umelej inteligencie na jej území. Osobitné ustanovenie obmedzuje „uvedenie na trh, uvedenie do prevádzky na tento osobitný účel alebo používanie systémov umelej inteligencie na odvodzovanie emócií fyzickej osoby“.

Pokročilý hlasový mód dokáže rozoznávať emócie, a to je teda v rozpore s legislatívou. Nie je teda vôbec jasné, či sa táto funkcia v nejakej, hoc aj oklieštenej, podobe na európsky trh dostane. Samozrejme, tieto pokročilé funkcie AI, aj keď vyzerajú zaujímavo, sa dajú veľmi ľahko zneužiť. Rovnako je otázna spoľahlivosť AI celkovej, a nemala by byť teda používaná na čokoľvek dôležité.

Internetom sa šíria všelijaké vtipné obrázky, kde je najprv napísané že AI ovládne svet a potom si pomýli oranžového psa, na ktorom je tieň z priečok rebríka, s tigrom. Aj keď sú to v podstate memečka zo sociálnych sietí, stav súčasnej umelej inteligencie vystihujú veľmi trefne. V Európskej únii je napríklad zakázané aj rozoznávanie ľudí kamerami na verejnosti cez umelú inteligenciu, či už cez tvár alebo charakteristické črty jednotlivých rás a etník.

Kritici síce tvrdia, že to brzdí vývoj technológií, zas na druhej strane nikto nechce byť falošne zatknutý a uväznený po vstupe napríklad do obchodu, ako sa to neraz stalo v USA, keď zlyhal systém rozoznávania tvári. Posúdenie, či je lepšie komplet všetko zveriť technológiám, alebo rozumnú časť práce nechať na pleciach živých ľudí, už nechávame na našich čitateľoch.

Zdroj