Od nostalgie k nevyhnutnosti: Prečo diskety nezmiznú?

Stále sú tu, a to aj v čase rozmáhajúcich sa cloudových úložísk.

Od výroby poslednej novej diskety od Sony uplynulo takmer pätnásť rokov. To je dlhá doba podľa všetkých štandardov a v neustále sa rozvíjajúcom svete technológií je to obzvlášť dlhá doba. Ale napriek tomu, že konečný počet diskiet sa každým rokom znižuje, sú ľudia, ktorí sa stále držia diskiet, či už z nostalgie alebo z nutnosti. Len málo vecí vyvoláva úsmev na tvári dlhoročných technikov nad 30 rokov (alebo viac) tak ako zmienka o disketách.

Prvé, 8″ modely (kapacita 80 KB) sa objavili v 70. rokoch a boli obľúbené medzi podnikovými používateľmi, pričom 5,25″ (360 KB obojstranne) boli v tom čase bežným formátom pre domáce počítače. Väčšina ľudí si však s disketami spája práve 3,5″ verziu (1,44 MB), ktorú spopularizoval Apple používaním v počítači Macintosh v roku 1984.

Keď Sony v roku 2011 vyrobil poslednú novú disketu, väčšina predpokladala, že toto médium ako pamäťový formát zanikne a bude žiť len jeho obraz ako ikona na ukladanie v aplikáciách, ako je Word. Ako však uvádza BBC, stále sa nájdu ľudia, ktorí sa diskiet odmietajú vzdať. Jedným z týchto fanúšikov je hudobník Espen Kraft, ktorý používa hudobné vzorky uložené na diskoch.

Kraft hovorí, že mu pomáhajú v tvorbe a umožňujú vytvárať hudbu, ktorá znie, akoby naozaj pochádzala z inej éry. S disketami dokonca vystupuje na živých vystúpeniach. Tom Persky, ktorý prevádzkuje stránku Floppydisk com, hovorí, že zákazníci, ktorým predáva svoje diskety za 1-10 dolárov, sú rovnomerne rozdelení medzi hobbystov a nadšencov ako Kraft a priemyselných používateľov. Persky povedal, že stále predáva „tisíce“ diskiet leteckým spoločnostiam.

Až v roku 2020 sa potvrdilo, že letecké firmy stále používajú diskety v niektorých lietadlách. Videozáznam lietadla Boeing 747-400 ukázal, že malo 3,5″ navigačný zavádzací disk, ktorý sa musel aktualizovať každých 28 dní. Donedávna sa vyskytovali aj ďalšie prípady používania diskiet v podnikoch. Firma Chuck E. Cheese ich do minulého roka používala na najnovšie postupy, osvetlenie a synchronizačné údaje pre svoje mechanické zvieratá.

Počuli sme tiež, že až v roku 2019 Pentagón prestal používať počítače IBM Series-1 zo 70. rokov minulého storočia (spolu s osempalcovými disketami) ako súčasť svojich systémov jadrových zbraní. Najnovší príklad veľkej organizácie, ktorá stále používa diskety, sa objavil minulý mesiac, keď sa zistilo, že systém riadenia vlakov v San Franciscu stále používa túto technológiu. Tento systém bol vraj v čase svojej prvej inštalácie (v roku 1998) špičkovou technológiou.

Okrem nákladov a časovej náročnosti prechodu na nové systémy mnohé organizácie zostávajú pri disketách, pretože ich fyzická povaha sťažuje hackerské útoky na systémy, ktoré ich používajú.

Zdroj