O2 kupuje firma z Blízkeho východu

O2 na Slovensku sa dostáva pod novú vládu v rámci masívnej transakcie v hodnote dvoch miliárd eur.

Česká finančná skupina PPF, ktorá doteraz vlastnila 100% akcii mobilného operátora uvádza, že predáva svoj majoritný podiel, ktorý zahŕňa trhy Bulharska, Maďarska, Srbska a Slovenska. Kúpiť ho plánuje Emirates Telecommunication Group Company, operujúca pod značkou e&, a to za 50% plus jednu akciu z ich aktív v uvedených krajinách. Suma, ktorú e& zaplatí za svoj podiel, dosahuje 2,15 miliardy eur. Týmto krokom získa vlastníctvo v infraštruktúrnych firmách Cetin a mobilných operátoroch Yettel v Bulharsku, Maďarsku a Srbsku, ako aj v O2 Slovakia a O2 Networks Slovakia. Transakcia však nezahŕňa firmy O2 Czech Republic a Cetin, ako uvádza správa PPF.

Podľa výkonného riaditeľa PPF Jiřího Šmejca je toto jedna z najväčších transakcií, ktorú kedy ich holding realizoval. Konečná suma môže ešte stúpnuť o dodatočný bonus vo výške 350 miliónov eur pre PPF, v prípade prekročenia určených finančných cieľov v priebehu troch rokov po uzatvorení transakcie. Ak sa tieto ciele nesplnia, zmluva zahŕňa možnosť vrátenia časti kúpnej ceny vo výške 75 miliónov eur. Uzavretie transakcie sa očakáva na začiatku roka 2024 a je závislé od schválenia regulátorov, korporátnej reorganizácie, vytvorenia optimálnej kapitálovej štruktúry a splnenia administratívnych procesov. Transakcia môže tiež podliehať dohľadu a regulácii EÚ.

Súčasný generálny riaditeľ PPF, Baleš Šarma, si ponechá svoju pozíciu a zabezpečí kontinuitu podnikania. Zdôrazňuje sa využitie skúseností manažmentu a tímu na príslušných trhoch, čo potvrdzuje správa. Hatom Dowidar, výkonný riaditeľ skupiny e&, uvádza, že spojenie skúseností prispeje k posilneniu pozície skupiny v oblasti telekomunikácií v strednej a východnej Európe. Toto partnerstvo prinesie vznik silného hráča na telekomunikačnom trhu v strednej a východnej Európe, ktorý bude cieliť na synergie v nákupoch, veľkoobchodných a roamingových dohodách. PPF plánuje využiť skúsenosti e& z iných trhov a rozšíriť ponuku moderných digitálnych produktov, napríklad v oblasti internetu vecí (IoT).

Analytik portálu Capitalinked Radim Dohnal uvádza, že predaj majoritného podielu v balkánskych telekomunikáciách potvrdzuje trend odchodu PPF z východu a posilnenie na západe. Dohnal tiež predpokladá, že pre zákazníkov značky O2 na Slovensku a Yettel v Maďarsku, Srbsku a Bulharsku to znamená lepší prístup k lacnejším značkám zariadení a menšie šance na nižšie ceny za mobilné volania a internet. Firma e&, predtým Etisalat, je najväčšia telekomunikačná spoločnosť Spojených arabských emirátov, založená v roku 1976 ako telefónna spoločnosť.

Zdroj

Pridaj komentár