Musk hrozí, že zažaluje Microsoft za ChatGPT

Objavili správy o tom, že Elon Musk hrozí možnou žalobou na Microsoft kvôli ChatGPT.

Musk tvrdí, že ChatGPT je nebezpečný, pretože by mohol byť zneužitý na tvorbu nebezpečných a manipulatívnych textov, ako aj na vytváranie falošných správ a dezinformácií. Okrem toho sa obáva, že by mohol byť využitý na vytváranie deepfake videí, čo by mohlo viesť k vážnym následkom. Microsoft sa k obvineniam zatiaľ nevyjadril, no zdá sa, že sa nebudú brániť pred možnou žalobou. Spoločnosť však tvrdí, že ChatGPT nebol vyvinutý s cieľom vytvárať nebezpečné texty a že robia všetko pre to, aby sa takéto zneužitie nevyskytlo.

Je zrejmé, že jazykové modely sú veľmi silným nástrojom, ktoré môžu byť využité na rôzne účely. Ako ukazuje táto situácia, je dôležité, aby firmy, ktoré tieto modely vyvíjajú, urobili všetko pre to, aby zabránili ich zneužitiu. Elon Musk v poslednej dobe opäť upozornil na nebezpečenstvo umelých inteligencií, tentokrát sa zameral na model chatbotu ChatGPT od Microsoftu. ChatGPT je model umelých neurónových sietí založený na technológii generatívneho jazykového modelu. Jeho úlohou je vytvárať odpovede na otázky a rozvíjať diskusiu s používateľmi. Chatbot bol vyvinutý v spolupráci s OpenAI, firmou, ktorú Musk spoluzaložil.

Musk vo svojom tweete tvrdí, že názov ChatGPT je kópiou jeho značky „Tesla Bot“. Podľa neho je názov ChatGPT „rovnaký ako Tesla Bot, iba s pár písmenami zamenenými na konci“. Preto Musk tvrdí, že Microsoft porušil autorské práva a jeho značku neoprávnene použil. Zástupcovia Microsoftu na túto vec zatiaľ nezareagovali, no očakáva sa, že sa k veci vyjadrí čoskoro. V minulosti už Musk vystupoval proti umelým inteligenciám a vyjadril obavy z ich vplyvu na ľudskú spoločnosť. Jeho najnovšie vystúpenie proti ChatGPT však vyvolalo kritiku, pretože model umelých neurónových sietí sa zameriava na vytváranie textu, nie na tvorbu fyzických robotov, ako je Tesla Bot.

Je teda otázne, či Muskova kritika má opodstatnenie, alebo ide len o ďalšie gesto jeho kampane proti umelým inteligenciám. Musk tvrdí, že plánuje podať žalobu, pretože OpenAI, organizácia založená Muskom a ďalšími významnými osobnosťami, poskytla Microsoftu verziu GPT-3 na použitie v jeho produktoch. GPT-3 je obrovská neurónová sieť na generovanie prirodzeného jazyka, ktorá dokáže písať vysokokvalitný text v rôznych štýloch, od novinových článkov až po básne. Musk tvrdí, že OpenAI využila jeho investície do organizácie a vyvinula technológiu, ktorú následne bez jeho súhlasu použil Microsoft. Musk okrem toho obviňuje Microsoft z porušenia patentu GPT-3 na inú technológiu.

Na druhej strane Microsoft tvrdí, že použitie GPT-3 bolo v súlade s licenčnými podmienkami stanovenými OpenAI a táto stále vlastní práva na danú technológiu. Spoločnosť tiež tvrdí, že GPT-3 nebola použitá na porušenie žiadneho patentu. Zatiaľ nie je jasné, ako táto situácia dopadne, ale je zrejmé, že spory medzi technologickými gigantmi o vlastníctvo technológií sú čoraz častejšie. V každom prípade je isté, že GPT-3 a podobné technológie majú veľký potenciál v oblasti umelej inteligencie a mohli by zmeniť spôsob, akým komunikujeme s počítačmi a strojmi.

Pridaj komentár