Microsoft môže dostať pokutu kvôli Teamsu

EÚ tvrdí, že praktiky americkej spoločnosti chránili jej dominanciu na trhu.

Smith z Microsoftu hovorí, že spoločnosť bude pracovať na riešeniach. Firma môže dostať veľkú pokutu od Európskej únie, pretože regulátori obvinili spoločnosť z toho, že zneužíva svoju silu na trhu tým, že pridáva aplikáciu Teams k inému svojmu softvéru. Európska komisia uviedla, že poslala tzv. vyhlásenie o námietkach, v ktorom tvrdí, že praktika Microsoftu spájať Teams s balíkmi Office 365 a Microsoft 365 porušuje pravidlá hospodárskej súťaže EÚ.

Regulátor EÚ uviedol, že od roku 2019 správanie giganta chránilo jeho dominanciu na trhu a dávalo Teams výhodu oproti konkurentom. Táto nespravodlivá výhoda bola tiež posilnená obmedzenou spoluprácou medzi Teams a konkurenčným softvérom, dodali kontrolóri. „Zachovanie konkurencie pre nástroje na diaľkovú komunikáciu a spoluprácu je nevyhnutné, pretože podporuje inovácie na týchto trhoch,“ uviedla v utorok komisárka pre hospodársku súťaž EÚ Margrethe Vestagerová.

Pokuty za porušenie pravidiel hospodárskej súťaže môžu dosiahnuť až 10% celosvetových príjmov spoločnosti, hoci zriedka dosahujú túto úroveň. Doteraz sa pokusy spoločnosti vyhnúť sa hlbšiemu skúmaniu jeho správania nepodarili presvedčiť regulátorov. Firma však sľúbila, že zváži ďalšie ústupky, ktoré by jej mohli umožniť vyhnúť sa trestu.

Formálne varovanie EÚ prichádza po tom, čo platforma na zasielanie správ Slack podala sťažnosť na antimonopolný orgán EÚ v roku 2019. Slack kúpil Salesforce, poskytovateľ cloudového softvéru na správu zákazníkov, za 27,7 miliardy dolárov v roku 2021. Rovnako ako mnoho jeho konkurentov, bol zasiahnutý spomalením výdavkov na technológie po korone – oznámil plány na zníženie počtu zamestnancov o približne 10% po tom, čo sa počet zamestnancov takmer strojnásobil za posledné štyri roky.

Prezident Salesforce Sabastian Niles privítal varovanie komisie a vyzval regulátora, aby „pokračoval smerom k rýchlemu, záväznému a účinnému riešeniu, ktoré obnoví slobodnú a spravodlivú voľbu.“ Používanie videoaplikácie Teams prudko vzrástlo počas korony, keď lockdowny po celom svete prinútili milióny ľudí pracovať na diaľku a dodržiavať sociálny odstup.

V krátkom čase sa aplikácia rozrástla z približne 2 miliónov denných používateľov na celom svete v prvom roku svojej prevádzky v roku 2017 na 300 miliónov v roku 2023, podľa údajov zo Statista. Kritici tvrdia, že Microsoft dokázal využiť svoju silu nad softvérom pre PC, aby urobil z Teams najjednoduchšiu voľbu pre pracovníkov na diaľku, ktorí už používajú programy ako Word a Excel.

Microsoft strávil roky bojom s antimonopolnými regulátormi v USA a Európe kvôli sťažnostiam, že nespravodlivo spájal produkty a blokoval prístup konkurentov k softvéru Windows pre desktopy. Ale za posledné desaťročie nečelil žiadnemu formálnemu skúmaniu dominancie na trhu EÚ, od pokuty v roku 2013 za nedodržanie sľubu ponúknuť výber webových prehliadačov.

Celkovo Microsoft nazbieral viac ako 2 miliardy eur v pokutách EÚ za porušenie antimonopolných pravidiel, ale v posledných rokoch sa mu podarilo vyhnúť prísnejšiemu antimonopolnému skúmaniu jeho správania, pričom Google čelil väčšine kritiky za zneužívanie svojej dominancie. Dokonca aj fúzia s Activision Blizzard za 69 miliárd dolárov vzbudil záujem regulátorov hospodárskej súťaže na celom svete, pričom EÚ nakoniec schválila dohodu s ústupkami.

Zdroj