Izraelská polícia údajne využíva špionážny softvér Pegasus

Pegasus, ktorý vyrába izraelská firma NSO, je stredobodom niekoľko mesiacov trvajúceho medzinárodného škandálu.

Polícia použila špionážny softvér Pegasus na nabúranie sa do telefónov desiatok prominentných Izraelčanov vrátane syna bývalého premiéra Benjamina Netanjahua, aktivistov a vysokých vládnych úradníkov, informovali v pondelok izraelské noviny. Toto odhalenie priniesol obchodný denník Calcalist, ktorý predtým informoval, že polícia použila softvér Pegasus bez povolenia súdu proti lídrom protestného hnutia proti Netanjahuovi. Policajný komisár Kobi Šabtaj uviedol, že „po nedávnych publikáciách“ požiadal ministra verejnej bezpečnosti Omera Barleva, aby zriadil „externú a nezávislú vyšetrovaciu komisiu pod vedením sudcu“, ktorá by obvinenia preskúmala. „Pokiaľ komisia zistí nezrovnalosti a zlyhania, bude sa nimi zaoberať v súlade so zákonom,“ uviedol Šabtaj vo vyhlásení. Pegasus je škodlivý softvér vyrobený izraelskou firmou NSO, ktorý je už niekoľko mesiacov stredobodom medzinárodného škandálu po odhalení, že ho vlády na celom svete používajú na špehovanie aktivistov, politikov, novinárov a dokonca hláv štátov.

Izrael sa dostal pod paľbu kritiky za to, že povolil vývoz invazívnej technológie do štátov so zlým stavom dodržiavania ľudských práv, ale odhalenie Calcalistu vyvolalo domáci škandál a viaceré štátne vyšetrovania. Pred pondelkovou správou oznámili generálny prokurátor, štátny kontrolór a dozorný orgán ministerstva spravodlivosti pre ochranu súkromia vyšetrovanie možného používania systému Pegasus na Izraelčanoch. Vo svojej najnovšej správe Calcalist uviedol, že cieľom boli desiatky ľudí, ktorí neboli podozriví zo žiadneho trestného činu, a to bez toho, aby polícia získala potrebný súhlas súdu. Patria medzi ne vysokí predstavitelia ministerstiev financií, spravodlivosti a komunikácie, starostovia a etiópski Izraelčania, ktorí viedli protesty proti údajným pochybeniam polície. V ďalšom odhalení, ktoré má otriasť prebiehajúcim Netanjahuovým korupčným procesom, Calcalist tiež informoval, že terčom útoku sa stal aj kľúčový svedok Ilan Ješua, bývalý výkonný riaditeľ spravodajského portálu Walla.

Na zozname bol aj Avner Netanjahu, jeden z premiérových synov. „Som skutočne šokovaný,“ napísal na Facebooku. Netanjahu je obviňovaný z toho, že sa snaží vymieňať regulačné výhody s mediálnymi magnátmi výmenou za priaznivé spravodajstvo, a to aj na portáli Walla. Tieto obvinenia odmieta. Jeho právnici v pondelok požadovali zastavenie súdneho procesu, kým sa nepreskúmajú najnovšie odhalenia. Súdny proces utrpel minulý týždeň aj úder, keď viaceré izraelské televízie informovali, že polícia mohla použiť špionážny softvér na Šloma Filbera, bývalého Netanjahuovho spojenca, ktorý sa stal štátnym svedkom. V týchto správach, ktoré Netanjahu označil za „zemetrasenie“, sa Pegas nespomína. Pegasus je sledovací program, ktorý dokáže zapnúť kameru alebo mikrofón telefónu a zbierať jeho údaje. NSO počas celého mnohovrstvového škandálu okolo programu Pegasus dôsledne popiera pochybenia a zdôrazňuje, že systém po jeho predaji klientom neprevádzkuje a nemá prístup k žiadnym zhromaždeným údajom.

Zdroj

Pridaj komentár