Google urovnal súdny spor s americkými vývojármi

Spoločnosť Google urovnala súdny spor s americkými vývojármi aplikácií za 90 miliónov dolárov.

Žaloba firmu obvinila z toho, že má monopol na distribúciu aplikácií pre Android a využíva ho na účtovanie „prehnaných poplatkov“. Žalobu podala právnická firma Hagens Berman, ktorá zriadi fond na odškodnenie vývojárov. Americkí vývojári s ročným zárobkom nižším ako 2 milióny dolárov v období od 17. augusta 2016 do 31. decembra 2021 (odhadom 99% vývojárov v obchode Play) majú nárok na odškodnenie. Presná výška kompenzácie sa bude líšiť od prípadu k prípadu, minimum je 250 dolárov, zatiaľ čo tí, ktorí boli postihnutí najviac, môžu dostať viac ako 200-tisíc dolárov.

Peniaze sú však len jej súčasťou. Obchod Google Play si od vývojárov bežne berie 30% podiel. Minulý rok spoločnosť oznámila, že z prvého milióna dolárov, ktoré vývojár ročne zarobí predajom aplikácií, zinkasuje len 15%. Google tiež znížil poplatok z predplatného na 15%, v prípade vybraných aplikácií (tých, ktoré distribuujú elektronické knihy, hudbu a streamovanie videa, aplikácií, kde obsah tvorí väčšinu predaja) dokonca na 10%. Tieto zníženia budú trvať minimálne do 25. mája 2025. Okrem toho firma zavedie na domovskej stránke obchodu Play „Indie Apps Corner“, ktorý bude upozorňovať na aplikácie od nezávislých vývojárov a startupov. Taktiež bude aktualizovaná dohoda o distribúcii pre vývojárov, aby bolo jasné, že vývojári môžu kontaktovať používateľov priamo a nie len prostredníctvom aplikácie (napr. prostredníctvom e-mailu).

Firma tiež súhlasila so zverejňovaním ročných správ o transparentnosti, v ktorých budú podrobne uvedené dôvody, prečo boli aplikácie odstránené a prečo boli zrušené účty vývojárov. Obchody s aplikáciami tretích strán získali vďaka tejto dohode určitú ochranu. Android 12 umožnil obchodom s aplikáciami, ktoré nie sú súčasťou Googlu, vykonávať automatické aktualizácie, čo bude platiť najmenej tri roky. Spoločnosť Hagens Berman viedla podobnú žalobu aj proti Apple a minulý rok vyhrala vyrovnanie vo výške 100 USD, ktoré obsahovalo podobné podmienky (15% provízia za prvý milión, možnosť kontaktovať používateľov priamo a podobne).

Zdroj

Pridaj komentár