Giganti spotrebujú takmer toľko elektriky ako Slovensko

Google alebo Microsoft spotrebujú o 2 TWh menej elektriny než celé Slovensko.

V roku 2023 Google a Microsoft (každý z nich) spotrebovali 24 TWh elektriny, čím prekonali spotrebu viac ako 100 krajín, ako Island, Ghana a Tunisko, podľa analýzy Michaela Thomasa. Hoci obrovská spotreba energie znamená značný environmentálny dopad pre tieto technologické giganty, treba poznamenať, že oba tiež generujú viac peňazí ako mnohé krajiny. Okrem toho spoločnosti ako Intel, Google a Microsoft vedú v prijímaní obnoviteľných zdrojov energie v rámci priemyslu.

Podrobná analýza odhaľuje, že spotreba elektriny Googlu a Microsoftu — 24 TWh v roku 2023 — sa rovná spotrebe energie Azerbajdžanu (krajina s 10,14 miliónmi obyvateľov) a je vyššia ako spotreba niekoľkých ďalších krajín. Napríklad Island, Ghana, Dominikánska republika a Tunisko každý spotrebovali 19 TWh, zatiaľ čo Jordánsko spotrebovalo 20 TWh.

Samozrejme, niektoré krajiny spotrebujú viac energie ako Google a Microsoft. Napríklad naše Slovensko, krajina s 5,5 miliónmi obyvateľov, spotrebuje 26 TWh. Toto porovnanie zdôrazňuje obrovské energetické požiadavky high-tech spoločností: dátové centrá prevádzkované Googlom a Microsoftom majú značný environmentálny dopad. Ale čo ak porovnáme spotrebu energie a generovanie peňazí oboch gigantov s niektorými z uvedených krajín?

V roku 2023 Google vygeneroval príjmy vo výške 305,6 miliardy dolárov, zatiaľ čo jeho ekonomický dopad, vrátane nástrojov ako Google Search, Google Cloud a YouTube, prispel približne 739 miliardami dolárov do ekonomiky. Microsoft vykázal príjmy vo výške 211,9 miliardy dolárov za rok 2023. Majúc na pamäti, že drvivá väčšina svetovej populácie používa Microsoft Windows a Microsoft Office a množstvo online aplikácií beží na Microsoft Azure, ekonomický dopad produktov Microsoftu sa pravdepodobne počíta v biliónoch dolárov.

V porovnaní s krajinami s podobnou spotrebou energie, HDP Azerbajdžanu bolo približne 78 miliárd dolárov, HDP Slovenska bolo okolo 127 miliárd dolárov a HDP Islandu bolo približne 30 miliárd dolárov v roku 2023. Ekonomický výstup Googlu a Microsoftu ďaleko presahuje HDP týchto krajín, čo zdôrazňuje obrovský finančný rozsah týchto technologických gigantov v porovnaní s ich značnou spotrebou elektriny. Zatiaľ čo značná spotreba elektriny oboch firiem podčiarkuje potrebu diskusií o udržateľnosti a prijímaní obnoviteľných zdrojov energie v technologickom priemysle, tieto spoločnosti vedú v prijímaní obnoviteľných zdrojov energie.

Google je už dlho priekopníkom v používaní obnoviteľnej energie. Spoločnosť je uhlíkovo neutrálnou od roku 2007 a má za cieľ prevádzkovať všetky svoje dátové centrá na 24/7 uhlíkovo bezplatnej energii do roku 2030. V roku 2023 firma oznámila pokračujúce investície do projektov obnoviteľnej energie, rozširujúc svoje portfólio o rôzne veterné, solárne a iné obnoviteľné zdroje energie.

Čo sa týka Microsoftu, ten sa zaviazal stať sa uhlíkovo negatívnym do roku 2030, čo znamená, že má za cieľ odstrániť viac uhlíka z prostredia, než vypustí. Spoločnosť tiež plánuje dosiahnuť nulovú produkciu odpadu a pozitívne využívanie vody do toho istého roku. V roku 2023 gigant zvýšil svoje zmluvné portfólio obnoviteľných energetických aktív na viac ako 19,8 gigawattov, pokrývajúc projekty v 21 krajinách. Firma tiež pracuje na znižovaní svojich priamych prevádzkových emisií a riešení svojich nepriamych emisií, najmä tých spojených s výstavbou nových dátových centier a hardvérových komponentov.

Zdroj