Firma v Colorade zablokovala zákazníkom smart termostaty

Zákazníci spoločnosti Xcel ušetrili peniaze vďaka možnosti diaľkového ovládania, ale má to háčik.

Tisíce obyvateľov Colorada sa minulý týždeň počas horúčav ocitli v situácii, keď sa im zablokovali ich inteligentné termostaty v snahe zabrániť tomu, aby dopyt po elektrickej energii zahltil rozvodnú sieť. Približne 22-tisíc zákazníkov Xcel stratilo 30. augusta na niekoľko hodín kontrolu nad svojimi termostatmi. To viedlo k reakciám na sociálnych sieťach, keďže niektorí ľudia uviedli, že teplota v ich domoch dosiahla až 32°C. Vonkajšie teploty sa v ten deň v niektorých častiach Colorada vyšplhali až na 34°C, keďže väčšina západnej časti USA zápasila s horúčavami. Všetci postihnutí zákazníci sa zaregistrovali do programu na úsporu energie s názvom AC Rewards, ktorý má počas horúčav zmierniť zaťaženie elektrickej siete. Xcel môže nastaviť smart termostaty týchto zákazníkov, keď je dopyt taký vysoký, že by nemusel byť dostatok dodávok na jeho pokrytie, firma ponúka pri registrácii jednorazový kredit 100 USD na účty za elektrinu a následne 25 USD ročne za účasť. Keď energetická spoločnosť upravuje termostat zákazníka, zákazník má zvyčajne možnosť sa z neho odhlásiť. Ale „v zriedkavých prípadoch môžu systémové núdzové situácie spôsobiť regulačnú udalosť, ktorú nie je možné zrušiť,“ uvádza spoločnosť na svojej webovej stránke.

Podľa zdroja minulý týždeň firma prvýkrát za šesť rokov od začiatku programu zakázala zákazníkom zrušiť nastavenie. Vysoké teploty, prudko rastúci dopyt po elektrickej energii pre klimatizačné zariadenia a neočakávaný výpadok: to všetko prispelo k minulotýždňovej energetickej núdzi, povedal viceprezident spoločnosti Emmett Romine. Extrémne horúčavy zaťažujú rozvodné siete na väčšine západu USA počas dlhotrvajúcej vlny horúčav, ktorá sa začala minulý týždeň a očakáva sa, že pretrvá aj tento týždeň. Prevádzkovateľ kalifornskej rozvodnej siete vyzval obyvateľov, aby v nasledujúcich dňoch šetrili energiou a vyhli sa tak výpadkom. Američania čelia čoraz častejším výpadkom elektrickej energie v porovnaní s minulosťou, čiastočne v dôsledku extrémnejšieho počasia. Rok 2020 bol v USA rekordný z hľadiska výpadkov elektrickej energie. Trestajúce letné horúčavy v Texase minulý rok vyvolali podobnú reakciu obyvateľov, keď energetické spoločnosti nastavili inteligentné termostaty zákazníkov na vyššie teploty, aby obmedzili dopyt po energii.

Takéto programy sú súčasťou stratégie nazývanej reakcia na dopyt, ktorá má pomôcť energetickým sieťam stať sa odolnejšími voči extrémnym poveternostným udalostiam, ktoré sú s rastúcou globálnou teplotou čoraz častejšie a závažnejšie. Dodávatelia energie neustále riadia neistú rovnováhu medzi ponukou a dopytom, ktorá môže počas dopytových špičiek rýchlo viesť k výpadkom elektriny. Reakcia na dopyt môže tieto špičky, ktoré sa zvyčajne zvýšia, keď vlny horúčav zvýšia dopyt po elektrine na napájanie klimatizácie, zmierniť. Takže hoci niektorí zákazníci môžu mať termostaty nastavené na vyššiu teplotu, než očakávali, má to pomôcť udržať elektrinu pre ich domácnosti a ich susedov. Táto stratégia však predstavuje riziko, ak inteligentné termostaty udržiavajú v domácnostiach nebezpečne vysoké teploty. Dlhodobé vystavenie vysokým teplotám (najmä v noci, keď ľudia doma spia) môže viesť k chorobám z tepla a dokonca k smrti. Horúčavy zabíjajú v USA viac ľudí ako akékoľvek iné katastrofy súvisiace s počasím.

Zdroj