Čo očakáva trh so zlatom v roku 2023?

Zlato v poslednom období vykazuje pomerne solídny trend rastu.

Od začiatku novembra 2022 vzrástlo o takmer 20%. To všetko súvisí s poklesom dolára v dôsledku zmiernenia inflačných tlakov a očakávaní holubičej politiky Fedu a vrcholu úrokových sadzieb. Pre trh so zlatom sa tento rok vytvára zaujímavé prostredie, a to na pozadí očakávaní recesie a následnej reakcie Fed-u na podporu ekonomiky. Ekonomický konsenzus počíta so slabším globálnym rastom, podobne ako s krátkou, možno lokálnou recesiou, s poklesom inflácie a ukončením zvyšovania sadzieb na väčšine vyspelých trhov. V tomto prostredí, ktoré so sebou prináša ako protivietor, tak aj zadný vietor, sú mierna recesia a nižšie zisky pre zlato historicky pozitívne.

Ďalšie oslabenie dolára v dôsledku poklesu inflácie by mohlo zlatu poskytnúť podporu. Zhoršovanie geopolitickej situácie by malo naďalej spôsobovať, že zlato bude cenným zabezpečením proti riziku. Očakáva sa, že hospodársky rast Číny sa v tomto roku zlepší v dôsledku opätovného otvorenia trhu, čo zvýši spotrebiteľský dopyt po zlate a zlatých šperkoch vzhľadom na to, že dopyt po zlatých šperkoch v Číne je spôsobený kultúrnymi zvyklosťami a rastúcim bohatstvom strednej triedy. Rekordným tempom nakupujú zlato aj centrálne banky na celom svete, najmä v Číne, Turecku a Indii. Tento trend trvá už 13 rokov po sebe, ale v poslednom čase sa tempo zrýchľuje. V posledných rokoch zvyšujú svoje zlaté rezervy, aby diverzifikovali držbu svojich mien a znížili svoju závislosť od amerického dolára.

Napriek tomu je dôležité mať na pamäti, že komoditné tlaky v dôsledku očakávaného spomalenia hospodárskeho rastu budú pravdepodobne v prvej polovici roka pre zlato brzdou. Vzhľadom na prítomnosť technickej „prekúpenosti“ zlata existuje prinajmenšom možnosť lokálneho stiahnutia, ale s prechodom do druhej polovice roka môže do hry vstúpiť zadný vietor, ktorý z týchto akcií zlata urobí zaujímavú investíciu. Zlato je kov, ktorý má mnoho rokov významné postavenie ako investičný nástroj. Je to preto, že zlato má niekoľko vlastností, ktoré ho robia atraktívnym pre investorov. Patrí sem jeho fyzická pevnosť, neobmedzená trvanlivosť, vzácne vlastnosti a schopnosť byť rýchlo a ľahko premeniteľný na hotovosť.

Kúpa zlata je relatívne jednoduchá. Existujú rôzne spôsoby, ako si môžete zlato zakúpiť, napríklad môžete ísť do zlatníctva a kúpiť si fyzické zlato v podobe mincí alebo bullionov, alebo si môžete zakúpiť zlaté certifikáty, ETF alebo akcie súvisiace s ťažbou zlata. Investovanie do zlata má rôzne formy. Niektorí investorom nakupujú fyzické zlato v podobe mincí alebo bullionov a ukladajú ho do bezpečnostnej schránky. Iní kupujú zlaté certifikáty alebo ETF, ktoré sledujú cenu zlata. Akcie ťažobných spoločností sú ďalšou formou investovania do zlata. Ako u každej investície, investovanie do zlata má svoje riziká. Cena zlata môže byť ovplyvnená rôznymi faktormi, vrátane dopytu, ponuky, hospodárskeho rastu a geopolitických udalostí. Je dôležité, aby ste si dôkladne preštudovali riziká spojené s investovaním do zlata a vykonali adekvátnu analýzu trhu predtým, ako sa rozhodnete investovať.

Pridaj komentár