Čína zakázala vývoz dôležitých surovín

Zákaz vývozu gália a germánia z Číny mení priebeh technologickej vojny.

Ak ste si kládli otázku, kedy Čína vráti úder na sankcie USA a EÚ, odpoveď znie – teraz. Nové nariadenie o zákaze vývozu z Číny obmedzuje vývoz surovín vrátane nitridu gália (GaN) a oxidu germánia (GeO2). Tieto dve suroviny sa používajú v priemysle výroby čipov a sú kľúčové pre ich výrobu. Vo vyhlásení čínskeho ministerstva obchodu sa uvádza, že spoločnosti, ktoré vyvážajú 38 surovín, musia požiadať o licenciu. Tento krok je zrejme zameraný na čipový a telekomunikačný priemysel USA a EÚ. Predstavuje reakciu na sankcie Západu voči Číne. Hoci nie je prvý, považuje sa za kľúčový v prebiehajúcej technologickej vojne. Nové pravidlá sa uplatňujú od 1. augusta. Zákaz vývozu do Číny bol zavedený krátko po tom, ako holandská vláda obmedzila vývoz ASML čínskym spoločnostiam. ASML je totiž jedinou spoločnosťou na svete, ktorá vyrába vysoko presné litografické stroje, ktoré sa používajú v priemysle výroby čipov. Holandská vláda bola dlho pod tlakom USA, aby tieto stroje nepredávala Číňanom.

Niektorí analytici považujú tento krok za kľúčový v technologickej vojne. Čína v súčasnosti kontroluje prevažnú väčšinu svetovej produkcie vzácnych kovov. Mnohé z nich sa používajú pri výrobe čipov, telekomunikačných dodávkach a obranných systémoch. Pri výrobe čipov sa používa gálium. V kombinácii s inými prvkami zvyšuje prenosovú rýchlosť a účinnosť rôznych výrobkov. Najdôležitejšie sú displeje telefónov, solárne panely a radary. Čína je najväčším svetovým dodávateľom týchto kovov. Podľa štúdie EÚ pokrýva 94% svetových dodávok gália a 83% germánia. Podľa údajov USA sa dovoz gália do USA v roku 2022 odhaduje na 225 miliónov USD. Podľa niektorých analytikov tento krok Západu z dlhodobého hľadiska neublíži. Čínska vláda si je vedomá skutočnosti, že tieto kovy sa dajú nájsť aj v iných krajinách. Ich hlavným cieľom je spomaliť západný čipový priemysel, pretože pravdepodobne bude potrebovať určitý čas na diverzifikáciu dodávok, keďže zákaz vývozu do Číny teraz komplikuje ich plány.

Tento proces by však mohol trvať niekoľko rokov. Dovtedy Čína dúfa, že sa jej podarí zrýchliť výrobu čipov, aby dohnala výrobcov, ako sú TSMC a Samsung. Títo dvaja sú v súčasnosti jediní, ktorí sú schopní vyrábať špičkové čipy. Ako vieme, tie sú pre smartfóny, počítače a automobilový priemysel kľúčové. Niektorí analytici si myslia, že aj keď západné krajiny začnú v krátkom čase vyrábať tieto materiály, tento zákaz vývozu z Číny ovplyvní cenu. V tejto chvíli nikto nemôže s istotou povedať, ako sa táto technologická vojna skončí. Každá strana má svoje legitímne právo nikomu nič nepredávať. Napriek tomu to viditeľne odporuje všetkým pravidlám voľného obchodu a určite to povedie k väčšiemu neporiadku na trhu. Mohla by vyústiť do nových problémov v dodávateľskom reťazci a spôsobiť nové nedostatky a konečné výrobky by mohli byť drahšie.

Zdroj