ChromeOS Flex bol oficiálne uvedený

Ide o špeciálnu metódu, ktorá nahradí operačný systém v staršom PC alebo Macu a spraví z neho Chromebook.

Nápad za týmto riešením od Googlu spočíva v tom, že umožní starším počítačom, ktoré nemôžu z rozličných dôvodov používať najnovší operačný systém, nainštalovať ChromeOS Flex pomocou bootovateľného USB kľúča, a umožní tak majiteľom týchto zariadení premeniť svoje staršie zariadenie na Chromebook. Vďaka tomuto riešeniu si tak môžu predĺžiť životnosť svojho zariadenia a taktiež to pomôže k redukcii elektronického odpadu. OS je jednoduchý a hardvérovo nenáročný, cloud-first operačný systém.

Google ho začal testovať začiatkom tohto roka a odvtedy vychytal vyše 600 bugov. Produkt je výsledkom akvizície spoločnosti Neverware Googlom, ktorá vyvíjala aplikáciu zvanú CloudReady, ktorá umožnila majiteľom starých počítačov premeniť ich na ChromeOS zariadenia. Tento operačný systém je certifikovaný na beh pre vyše 400 zariadení, vrátane Macov vydaných po roku 2010, ktoré majú aspoň 16GB voľného miesta na disku. Pre jednotlivcov je OS zadarmo, ale školy a firmy ktoré používali CloudReady budú platiť poplatok, resp. predplatné.

Google tvrdí, že má rovnaký dizajn a užívateľské prostredie ako ChromeOS dodávaný s každým Chromebookom, nakoľko s ním zdieľa rovnaký kód a obsahuje Google asistenta, prehliadač Chrome a službu Nearby Sharing. Nenájdete tu však obchod Google Play, a firma taktiež uviedla viacero iných limitácii, väčšinou na úrovni systému, ktorý OS Flex odlišuje od ChromeOS na natívnych zariadeniach Google. ChromeOS Flex je možné používať aj z USB kľúča bez nutnosti inštalácie, podobne ako niektoré Linuxové distribúcie, a otestovať tak funkčnosť systému na testovanom zariadení.

Zdroj

Pridaj komentár