Chrome je najrýchlejší prehliadač. A konkurencia?

Pri prehliadaní webstránok je najdôležitejšia rýchlosť, stabilita a bezpečnosť.

Azda každý vývojár sa snaží o čo najlepší prehliadač, ktorý používateľom ponúkne veľké množstvo funkcionalít. Ako sú na tom prehliadače v porovnaní s ich konkurenciou, najmä s ich rýchlosťami? Benchmark Apple Speedometer bol spustený v roku 2014 s cieľom merať výkon na základe simulovanej interakcie používateľov v reálnom svete a odvtedy sa stal štandardom na meranie výkonu prehliadačov aj hardvéru. Teraz vo verzii 2.0 (vydanej v roku 2018) bolo najvyššie všeobecne uvádzané skóre 277, ktoré drží Safari na MacBooku Pro w/M1 Max. Možno najmä zakladateľ prehliadača Orion tvrdí, že s M1 Pro dosiahol hodnotu 289. Od vydania prehliadača Google Chrome s označením M99 však bola konečne prekonaná vytúžená hranica 300.

Google pripisuje nové vysoké skóre krátkemu zoznamu zmien, najmä umožneniu ThinLTO získať mnoho malých výhod z optimalizácií kompilátora, vďaka čomu Chrome oproti Safari zvýšil rýchlosť približne o 7%. Tento náskok narastie na 15% v grafickom výkone vďaka implementácii priechodného dekodéra a rasterizácie mimo procesu (OOP). Na zvýšenie celkového výkonu prehliadača Chrome majú významný vplyv aj staršie vylepšenia. Google pripisuje novému kompilátoru V8 Sparkplug v M91, ktorý bol predstavený začiatkom roka 2021, zásluhu na zrýchlení práce s JavaScriptom o 23%. Mimoriadne vplyvný prínos pre počítače Mac M1 získala aj implementácia krátkych vstavaných volaní. Tento úspech v benchmarku Speedometer 2.0 sa síce technicky spolieha na hardvér Apple, ktorý dosiahol nové vysoké skóre, ale početné vylepšenia kódovej základne prehliadača Chrome možno pocítiť vo všetkých operačných systémoch a hardvérových platformách.

Okrem už spomínaných vylepšení sa Chrome na Androide načítava stránky o 15% rýchlejšie vďaka zmene priority navigácie vo vlákne používateľského rozhrania a vďaka minuloročnému pridaniu zmrazených kariet sa spúšťa o 13% rýchlejšie. Podobne aj prehliadač Chrome v systéme Windows nedávno získal zvýšenie rýchlosti spúšťania vďaka zmene spôsobu zaobchádzania s oknami, ktoré sú zakryté inými oknami. Aj keď nie vždy je možné rozpoznať, že sa Chrome spúšťa rýchlejšie alebo beží efektívnejšie, rozdiely sú aspoň v testoch zreteľné. Keďže sa naše prehliadače zrýchľujú, umožňuje to webovým aplikáciám rásť v komplexnosti a umožniť výkonnejšie funkcie, ktoré by pred niekoľkými rokmi nebolo rozumné spustiť v prehliadači.

Zdroj