Bude prijímať Rusko platby za energie v Bitcoinoch?

Rusko je otvorené platbám Bitcoinom za vývoz energie, tvrdí šéf energetiky Pavel Zavalnyj.

Ruský predseda energetického výboru Štátnej dumy – dolnej komory Federálneho zhromaždenia Ruska, vyhlásil, že krajina by bola otvorená predaju energie za ruble, zlato, národné meny spriatelených krajín alebo dokonca za Bitcoin. Po vymenovaní „spriatelených“ krajín ako Čína, Turecko a Srbsko a ochote Ruska obchodovať s nimi za ich vlastné meny Zavalnyj povedal: „Súbor mien môže byť rôzny. Je to štandardná prax.“ Zavalnyj tiež vyjadril podporu rozhodnutiu prezidenta Vladimira Putina zaviesť platby za energie v ruských rubľoch pre znepriatelené krajiny.

Podľa Zavalného je Rusko pripravené akceptovať čokoľvek iné ako fiat meny v „cukríkovom obale“, ako sú EUR alebo USD. Zavalnyj sa takto vyjadril na tlačovej konferencii ruského vládneho spravodajského portálu Russia Today, kde sa snažil vysvetliť, ako Rusko ustúpi od predaja svojho zemného plynu za americké doláre a eurá, keď svetové trhy s energiami sú v drvivej väčšine denominované v týchto dvoch menách. „Už nejaký čas ponúkame Číne, aby prešla na obchodovanie v národných menách, ako sú rubeľ a jüan. V prípade Turecka by to boli líra a rubeľ. Súbory mien môžu byť rôzne, je to bežná prax. Ak by bolo potrebné obchodovať s Bitcoinom, urobili by sme to,“ uviedol Zavalnyj.

Zákonodarca tiež vyjadril podporu rozhodnutiu prezidenta Vladimira Putina zaviesť platby za energie v ruských rubľoch pre znepriatelené krajiny. „Ak nemôžeme [euro] skladovať, získavať, ak je porušená možnosť vyrovnávať sa v tejto mene s našimi protistranami vrátane tých v západnej Európe, tak prečo by sme mali obchodovať za túto menu?“ Zavalnyj sa pýtal rečnícky. „Stratili sme akýkoľvek záujem o eurá a [americké] doláre,“ poznamenal. Tento krok je reakciou na sprísňujúce sa sankcie voči Rusku a jeho finančnému systému, ktoré izolovali banky krajiny, ako aj jej najbohatších občanov od väčšiny zvyšku sveta.

Za zmienku stojí aj skutočnosť, že Európa je energeticky značne závislá od ruského zemného plynu, čo ponecháva tieto trhy otvorené pre obchodovanie napriek tlaku zo strany USA, aby sa od nich odklonili. Hoci požiadavka, aby Európa našla ruble na zaplatenie za ruský plyn, pravdepodobne poškodí tento dovoz, je súčasťou zmenšujúceho sa arzenálu protiopatrení, ktoré má Rusko k dispozícii.

Zdroj