ASUS Zenfone 9 predstavený. Čo ponúka kompaktný mobil?

Na tomto malom telefóne je veľa veľkých vecí.

ASUS Zenfone 9 je v skutočnosti o niečo menší ako Zenfone 8, ale prináša väčší snímač fotoaparátu, väčšiu batériu, veľký VC pre čipset atď. Telefón má rozmery 147×68×10 mm s hmotnosťou 165 gramov, čo z neho robí jednu z najmenších vlajkových lodí so systémom Android. Nie je to síce mini, ale má celkom slušnú výbavu. Poháňa ho nová čipová súprava Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 a výrobca nahradil tepelnú trubicu veľkou odparovacou komorou, aby bol chladný. K dispozícii sú tri konfigurácie pamäte: 8/128 GB, 8/256G2B a 16/256 GB (LPDDR5 RAM a úložisko UFS 3.1). Nie je tu žiadny slot na kartu microSD (nebol ani minulý rok). Telefón sa uvádza na trh s takmer základným systémom Android 12 a dostane dve hlavné aktualizácie operačného systému a minimálne dva roky bezpečnostných záplat.

Ak sa na chvíľu vrátime k telu, stredový rám je vyrobený z hliníka. Zadná strana je vyrobená z polymérového materiálu, ktorý je ťažšie poškriabateľný ako plast a odolnejší voči rozbitiu ako sklo. Telefón má stupeň krytia IP68 pre odolnosť voči prachu a vode, prednú stranu stráži sklo Gorilla Glass Victus. Displej s uhlopriečkou 5,9″ využíva panel OLED HDR10+ od Samsungu s rozlíšením 2400×1080 px (20:9, 445 ppi). Má 120 Hz obnovovaciu frekvenciu (s možnosťami 90 a 60 Hz) a 240 Hz vzorkovaciu frekvenciu dotyku. Ide o jasný displej, ktorého maximálna hodnota je 1100 nitov a ponúka 800 nitov pri 100% APL (t. j. úplne biely displej). Spoločnosť kalibrovala displej pri dvoch rôznych úrovniach jasu, aby zabezpečila vysokokvalitný obraz za každých okolností (priemerná hodnota deltaE < 1). Displej má 112% pokrytie DCI-P3 a 151,9% pokrytie sRGB. Podporuje stmievanie DC pri nízkych úrovniach jasu a režim Always On.

Telefón využíva tri snímače Sony pre svoje fotoaparáty. Hlavný modul na zadnej strane je vybavený 50 MPx snímačom IMX766 (1/1,56″, 1,0 µm pixelov). Tento modul má 6-osový hybridný gimbalový stabilizátor, ktorý je trikrát účinnejší ako bežný OIS. V tomto telefóne nie je teleobjektív, ale IMX766 dokáže urobiť 2-násobný bezstratový zoom (pri rozlíšení 16 MPx). Sekundárny fotoaparát je ultraširokouhlý modul so záberom 113° založený na 12 MPx objektíve IMX363 (1/2,55″, 1,4 µm). Ten má tiež automatické zaostrovanie, takže dokáže robiť makro zábery (na 4 cm) a má aj pokročilú stabilizáciu EIS pre hyperSteady. Hlavný fotoaparát dokáže nahrávať video pri rozlíšení 8K 24 snímok za sekundu s EIS a 4K pri 60 snímkach za sekundu s EIS. Predný fotoaparát s rozlíšením 12 MPx (IMX663, 1/2,93″, 1,22 µm) má tiež automatické zaostrovanie, konkrétne Dual PDAF, takže dokáže zachytiť ostré selfie a video v rozlíšení 4K pri 30 snímkach za sekundu (alebo 1080p pri 60 snímkach za sekundu).

Firma berie zvuk vážne, takže skombinoval hardvér Qualcomm s vyladením Dirac. Vo výbave sú dva reproduktory, každý z nich má zosilňovač Qualcomm Aqstic (WSA8835). Prítomný je tiež 3,5 mm konektor pre slúchadlá, ale ak dávate prednosť bezdrôtovému pripojeniu, podporované sú aptX HD a Adaptive, ako aj LDAC a AAC. Batéria je pomerne veľká, s kapacitou 4300 mAh má má o 300 mAh viac ako batéria Zenfone 8 (aj podobne veľký Galaxy S22 má 3700 mAh batériu). To používateľovi dáva slobodu nevyužiť ju celú: maximálne nabitie môžete nastaviť na 90% alebo 80%. Druhá možnosť zníži degradáciu batérie, po 500 cykloch bude iba 7% namiesto 15%, ak ju nabijete naplno. Pre batériu môžete urobiť aj viac. Telefón sa dodáva s 30W nabíjačkou HyperCharger (podporuje USB Power Delivery 3.0 PPS), ale môžete prepínať režimy Steady a Ultra Steady, ktoré obmedzujú výkon nabíjania na 18W, resp. 10W. Tým sa znížia teploty a ešte viac sa predĺži životnosť batérie.

Firma sľubuje takmer dvojdňovú výdrž batérie, a to pri množstve telefonátov (90 min), stovkách textových správ, viac ako hodinovom streamovaní hudby, sledovaní videí na YouTube a TikToku, hodinovom hraní hier, fotení niekoľkých fotografií a nahrávaní videí každý deň. Zenfone 9 presúva čítačku odtlačkov prstov spod displeja na bočnú stranu telefónu. Vďaka tomu môže fungovať ako inteligentné tlačidlo. Môžete sa napríklad posúvať na hornú alebo dolnú časť posunutím nahor alebo nadol. Môžete tiež nastaviť vlastné akcie pre dvojité stlačenie alebo dlhé stlačenie. Telefón si berie príklad z príručky ROG s aplikáciou Game Genie. Umožňuje blokovať upozornenia, ale aj nechať plávať ľubovoľnú aplikáciu nad hrou, ak potrebujete niečo zodpovedať alebo skontrolovať.

Genie dokáže zobraziť FPS v hre, odhadovanú zostávajúcu výdrž batérie, teplotu systému a ďalšie informácie. V prípade potreby dokáže tiež vyčistiť aplikácie na pozadí z RAM. Má zabudovaný záznamník obrazovky na zachytenie vášho hrania a môže používateľom pomôcť aj funkciou makra, ktorá dokáže automatizovať zložitú sekvenciu dotykových akcií. Ak ste sa naozaj zasekli, môžete si tiež vyhľadať návod na internete alebo na YouTube, a to všetko bez toho, aby ste opustili hru. Výrobca pripravil nadpriemerné predajné balenie. Dostanete 30W adaptér HyperCharge a kábel, plus nárazníkové puzdro. Balenie je vyrobené z recyklovaného papiera so sójovým atramentom a používa nelepivý dizajn.

Cena telefónu ASUS Zenfone 8 sa bude začínať na 800 eur za model s kapacitou 8/128 GB (presná cena závisí od miestnej DPH). Najskôr bude k dispozícii v Európe, Hongkongu a na Taiwane, potom zamieri do Severnej Ameriky, Japonska, Indonézie a niektorých častí Južnej Ameriky. Model Flip neexistuje, aspoň zatiaľ nie a ak chcete niečo väčšie, vždy je tu ROG Phone 6. Spoločnosť tiež predstavila aj sériu puzdier nazvanú súprava príslušenstva Connex. Tie umožňujú pripojiť k nim príslušenstvo, napr. stojan na kopanie, ktorý je naprogramovaný tak, aby sa po otvorení automaticky spustil YouTube (v nastaveniach ho môžete zmeniť na inú aplikáciu). K dispozícii je aj puzdro Connex Card Holder, ktoré slúži na uloženie vizitiek. K dispozícii je aj inteligentný držiak na batoh. Ten sa pripevňuje na ramenný popruh batohu a udržiava telefón v stabilnej polohe (vďaka magnetickej základni), takže ho môžete používať ako akčnú kameru.

Zdroj

Pridaj komentár