Apple sa blíži k hodnote 3 bilióny dolárov

Zároveň sa stane prvou spoločnosťou v histórii, ktorej sa to podarilo.

Apple sa tento týždeň priblížilo k novému finančnému míľniku, pričom jeho akcie dosiahli nové rekordné hodnoty. Týmto spôsobom sa blíži k trhovej kapitalizácii 3 bilióny dolárov. Stojí za zmienku, že hranicu 2 biliónov dolárov prekonala v apríli 2020 a 1 bilión v roku 2018. Aktuálne je jej hodnota odhadovaná na 2,98 bilióna dolárov. Celkový objem existujúcich akcií spoločnosti, ktorých je 15,7 miliardy, sa aktuálne obchoduje za 189,25 dolárov za kus.

Aby dosiahla trhovú kapitalizáciu 3 bilióny USD, bolo by potrebné, aby hodnota akcií dosiahla približne 190,52 dolárov. Ceny akcií už tento týždeň vzrástli o 4 doláre oproti predchádzajúcim minimám, takže sa nezdá byť prekážkou dosiahnutie ďalšieho nárastu. Rast hodnoty akcií je výsledkom rastúceho záujmu o služby spoločnosti, ako je iCloud a Music, ktoré predstavujú významnú časť príjmov spoločnosti a lákajú verných zákazníkov. Ak by Apple dosiahol trhovú kapitalizáciu 3 bilióny USD, stal by sa prvou spoločnosťou v histórii, ktorej sa to podarilo.

Za ním nasleduje Microsoft s trhovou kapitalizáciou 2,50 bilióna dolárov a Saudi Aramco s 2,08 bilióna dolárov. Tieto tri firmy sú jediné, ktoré dosiahli hodnotu 2 bilióny. Ostatné veľké firmy ako Alphabet, Amazon, NVIDIA, Tesla a Meta sú v porovnaní s nimi pomerne vzdialené. Alphabet má trhovú kapitalizáciu 1,53 bilióna dolárov a Meta 731,12 miliardy dolárov. Jedným z pozoruhodných aspektov akcií Apple je ich zvýšená odolnosť voči volatilite, čo sa ukázalo počas finančnej krízy v roku 2008. Kým akcie Apple klesli o 15%, index S&P 500 klesol o viac ako 48% a trvalo mu dlhšie, kým sa zotavil.

Zdroj

Pridaj komentár