Apple prináša nové tablety iPad Pro aj iPad 10. generácie

Spoločnosť oznámila aktualizované verzie modelov iPad Pro 12,9″ a iPad Pro 11″ s novým procesorom Apple M2.

Nové modely podporujú aj vylepšenú konektivitu a aktualizované funkcie fotoaparátu. Najväčšou zmenou je prechod na nový SoC M2. Tento nový čip, ktorý sa nachádza aj v MacBooku Air 2022 a 13″ MacBooku Pro, je vybavený 8-jadrovým CPU (4x výkonné jadrá + 4x efektívne jadrá) a 10-jadrovým GPU spolu so 16-jadrovým Neural Engine na strojové učenie a pracovné zaťaženie AI. Apple uvádza priepustnosť pamäte 100 MB/s. Firma tvrdí, že procesor M2 má o 35% vyšší grafický výkon, o 40% lepší výkon strojového učenia a o 50% väčšiu šírku pamäťového pásma než procesor M1 v predchádzajúcej generácii iPadu Pro. Apple Pencil 2. generácie rozpozná dotyk 12 mm nad displejom, čo môže umožniť ďalšie funkcie v aplikáciách. Táto funkcia bude k dispozícii v aplikáciách prvej aj tretej strany.

Nové modely majú vylepšenú bezdrôtovú konektivitu v podobe Wi-Fi 6E, ktorá poskytuje sťahovanie dát rýchlosťou až 2,4 Gbps, čo je 2× rýchlejšie ako u predchádzajúcich modelov. K dispozícii je aj aktualizovaná podpora Bluetooth 5.3 a pripojenie 5G na modeloch LTE. A napokon, nová M2 umožnila vylepšené funkcie fotoaparátu na iPade Pro, hoci samotný hardvér fotoaparátu sa nezmenil. Nový ProRes teraz umožňuje modelom nahrávať videá priamo vo vysokokvalitnom kodeku ProRes a prekódovať ich až 3× rýchlejšie. Funkcie fotoaparátu sa tiež dočkali aktualizácie zo Smart HDR 3 na Smart HDR 4. Okrem toho sú oba modely iPad Pro identické so svojimi kolegami predchádzajúcej generácie. Aj ceny zostávajú totožné s predchádzajúcou generáciou, pričom cena 11″ modelu začína na 799 dolároch za model s Wi-Fi a 999 dolároch za model s LTE. Cena 12,9″ modelu sa začína na 1099 USD a cena modelov s LTE sa začína na 1299 USD. Do predaja sa dostanú v stredu 26. októbra.

Výrobca tiež oznámil iPad 10. generácie, ktorý však nie je veľmi verným pokračovateľom základného iPadu z minulého roka. Podľa očakávania je nový iPad tenší, má ploché boky a väčší 10,9″ displej IPS LCD s rozlíšením 2360×1640 px a jasom 500 nitov. Je to v podstate iPad Air (2022) bez procesora M1. Namiesto neho má iPad 10. generácie čip A14 Bionic so 6-jadrovým CPU, 4-jadrovým GPU a 16-jadrovým Neural Engine. Tablet je k dispozícii v striebornej, modrej, ružovej a žltej farbe a v 64GB a 256GB výbave, ako aj v modeloch len s Wi-Fi a Wi-Fi + 5G. To je rýchlejšie Wi-Fi 6. iPad 10. generácie prechádza na USB-C a podporuje prvú generáciu Apple Pencil. Prečítajte si však drobné písmo a zistíte, že ceruzka používa Lightning, takže budete potrebovať adaptér z USB-C na Lightning (našťastie je súčasťou balenia). Samotný adaptér bude k dispozícii za 9 USD.

iPad 10. generácie sa dodáva s 12 MPx ultrazoomovým predným fotoaparátom orientovaným na šírku so svetelnosťou f/2.4 a uhlom záberu 122°. Do záberu sa zmestí viac ľudí a podporuje Smart HDR 3, 1080p video do 60 snímok za sekundu a rozšírený dynamický rozsah do 30 snímok za sekundu. Na opačnom konci sa nachádza 12 MPx hlavný fotoaparát so svetelnosťou f/1.8 a automatickým zaostrovaním a videom v rozlíšení 4K. Apple pre nový iPad vyrobil klávesnicu Magic Keyboard Folio, ktorá sa pripája cez Smart Connector a pripevňuje sa magneticky. Obsahuje stojan a trackpad. Klávesnica rozšíri schopnosti iPadu za 299 eur. Jeho cena začína na 579 eur za 64GB model s Wi-Fi. To je výrazné zvýšenie ceny oproti minuloročnému základnému modelu, ale našťastie Apple ponecháva na pultoch aj ten, ktorého cena je 429 eur.

1 , 2

Pridaj komentár