Apple nevyrobí ďalší iPhone SE

Apple obnovuje svoj najlacnejší smartfón každé dva roky a keďže v roku 2022 došlo k vydaniu iPhonu SE, ďalší bol naplánovaný na rok 2024.

Najnovšia správa renomovaného analytika Ming-Chi Kuoa nás presviedča o tom, že experiment so SE sa skončil. Podľa neho spoločnosť inštruovala svojich partnerov v dodávateľskom reťazci, že plány výroby a dodávok iPhonu SE na rok 2024 boli zrušené, a nie iba odložené. Je zvláštne, že toto rozhodnutie má dozvuky, ktoré zasahujú často spomínaný vlastný základný čip spoločnosti, o ktorom sa v povestiach stále hovorí „hneď za rohom“, hoci si túto pozíciu bezpečne drží už roky. Čip základného pásma mal byť prijatý najprv do ďalšieho iPhonu SE. Apple chcel toto zariadenie použiť ako akéhosi pokusného králika. Ak sa niečo pokazí, tak aspoň na najlacnejšom smartfóne, ktorý predáva, a nie na jednom z lukratívnejších modelov. Ak by všetko išlo dobre, potom by si čip mohol nájsť cestu do série iPhone 16 neskôr v roku 2024.

Teraz, po zrušení iPhonu SE 2024, však pretrvávajú obavy, či výkon vlastného základného čipu spoločnosti bude na rovnakej úrovni ako ponuka Qualcommu. A kvôli týmto obavám sa šance menovanej firmy dodať čipy základného pásma pre generáciu iPhone 16 výrazne zvýšili. To by bolo v rozpore s doterajším „konsenzom trhu“, podľa ktorého Qualcomm začne strácať objednávky na iPhone v roku 2024. Pri tomto vývoji by spoločnosť stále dodávala Applu minimálne do roku 2025. Očakáva sa teda, že v tomto a budúcom roku bude naďalej dominovať na globálnom trhu so špičkovými mobilnými čipmi základného pásma, čo povedie k oveľa vyšším ziskovým maržiam ako u jej (niekoľkých) konkurentov.

Zdroj

Pridaj komentár