Američania zostrelili už druhý lietajúci objekt

Americké lietadlo zostrelilo záhadný lietajúci objekt nad Kanadou, druhý za dva dni.

„Americké lietadlo F-22 zostrelilo objekt na kanadskom území pomocou rakety AIM 9X,“ uvádza Pentagón. USA a Kanada v sobotu spoločne zostrelili záhadný neidentifikovaný lietajúci objekt (UFO), ktorý sa nelegálne priblížil ku kanadskému vzdušnému priestoru, potvrdilo Severoamerické veliteľstvo protivzdušnej obrany (NORAD). Valcovitý objekt objavilo NORAD v piatok večer, čo podľa Pentagónu viedlo k jeho zachyteniu americkými a kanadskými stíhačkami. „Nariadil som zostrelenie neidentifikovaného objektu, ktorý narušil kanadský vzdušný priestor,“ uviedol v nedeľu na Twitteri kanadský premiér Justin Trudeau. „Veliteľstvo zostrelilo objekt nad Yukonom. Boli vyžiadané kanadské a americké lietadlá a americký stroj F-22 úspešne vystrelil na objekt,“ uviedol.

O zostrelení objektu sa rozhodli „z veľkej opatrnosti a na odporúčanie svojich armád“, uviedol Biely dom vo vyhlásení. V sobotu popoludní USA vyslali lietadlo F-22 už tretíkrát v tomto týždni, aby zostrelilo záhadný cieľ. Lietadlo F-22 predtým zostrelilo valcovitý objekt nad vzdušným priestorom Aljašky, čo podnietilo následnú akciu. Nasleduje po tom, ako začiatkom tohto týždňa vybuchol čínsky „špionážny balón“. Anita Anandová, kanadská ministerka obrany, uviedla, že objekt, ktorý sa zdal byť malým valcovitým predmetom, letel vo výške približne 12 km a predstavoval pravdepodobnú hrozbu pre bezpečnosť komerčných lietadiel. Cieľ bol zostrelený v Yukone, 160 km od americko-kanadskej hranice, a na operácii sa zúčastnili americké aj kanadské lietadlá. Ministerstvo obrany USA sa pripravuje na zhromažďovanie a skúmanie trosiek objektu na Aljaške, zatiaľ čo kanadské úrady vykonávajú záchranné operácie a Federálny úrad pre vyšetrovanie úzko spolupracuje s Kanadskou kráľovskou jazdnou políciou.

Senátori Steve Daines, John Tester a Dan Sullivan z Aljašky vydali vyhlásenia, v ktorých tvrdia, že o incidente hovorili so zástupcami Pentagónu. Podľa jedného z amerických predstaviteľov za nedávny nárast počtu zostrelených balónov a súvisiacich udalostí môže „väčšia ostražitosť“. Medzitým nepriaznivé počasie podľa NORAD sťažuje vyzdvihnutie čínskeho balóna v Atlantiku a neidentifikovaného lietadla nad Aljaškou. „Hoci v súčasnosti nemôžeme hovoriť o konkrétnych podrobnostiach týkajúcich sa týchto aktivít, upozorňujeme, že NORAD vykonáva trvalé, rozptýlené operácie na obranu Severnej Ameriky prostredníctvom jedného alebo všetkých troch regiónov NORAD,“ uviedol predtým vo vyhlásení pre Global News major Olivier Gallant, hovorca NORAD. Americké a kanadské ministerstvo obrany spolu s FAA pozorne sledujú situáciu a pracujú na vyzdvihnutí a preskúmaní úlomkov objektu.

Zdroj

Pridaj komentár