Ako odstrániť škodlivé aplikácie z Androidu?

Majú používatelia smartfónov škodlivé aplikácie v systéme Android?

Nová správa od firmy Malwarebytes informuje o rastúcom počte hrozieb pre zariadenia so systémom Android. Podľa správy je jedným z hlavných faktorov nárastu počtu hrozieb používanie nebezpečného softvéru, ktorý môže byť nainštalovaný z rôznych zdrojov, ako napríklad neoverených aplikácií alebo e-mailov. Ďalším spôsobom, ako sa môže malware dostať na zariadenie, je prostredníctvom phishingu, čo znamená, že užívateľ je klamanej informácie, aby stiahol škodlivý softvér. Aby ste si ochránili svoje zariadenie pred nebezpečným softvérom, je dôležité stiahnuť aplikácie a softvér iba z overených zdrojov, ako je napríklad Google Play Store. Je tiež dôležité aktualizovať zariadenie na najnovšiu verziu softvéru, ktorá obsahuje bezpečnostné zlepšenia a opravy chýb. Dokonca odporúča tiež používanie antivírusového softvéru na ochranu pred hrozbami. Ďalším spôsobom, ako chrániť svoje zariadenie, je byť opatrný pri používaní verejných Wi-Fi sietí a zabrániť tak neoprávnenému prístupu k zariadeniu. Je tiež dôležité byť opatrný pri otváraní odkazov a príloh v e-mailoch od neznámych odosielateľov a byť opatrný pri prehliadaní internetu.

Bez ohľadu na to, ako veľmi sa výrobcovia niektorých z najlepších telefónov snažia zabezpečiť bezpečnosť používateľov, je vždy otázkou času, kedy sa objaví ďalší príbeh o škodlivom softvéri, ktorý sa dostal do obchodu Google Play. Samotný Google robí veľa pre to, aby obchod bol bezpečným miestom, ktoré poskytuje prístup k správnym aplikáciám od renomovaných vývojárov. Napriek tomu však vôbec nemôže za to, že malvér prekĺzne, pretože pochybní vývojári majú vlastné spôsoby, ako sa dostať cez existujúce bezpečnostné zábrany. Malvér je v podstate typ programu, ktorý je určený na zneužívanie počítačových systémov, sietí alebo zariadení. A vzhľadom na to, že smartfóny so systémom Android majú v súčasnosti pomerne blízko k osobným počítačom, môžete sa staviť, že existuje aj škodlivý softvér určený pre ne. Ako sa však tieto nepríjemné aplikácie vôbec dostanú do Google Play? Nuž, okrem občasného nešťastia robotov a ľudí, ktorí ich kontrolujú pred zaradením do obchodu, tu hrá veľkú úlohu sociálne inžinierstvo. Je to kľúčová zložka, ktorá nielenže oklame Google, aby si myslela, že všetko je legitímne, ale aj väčšinu z vás, aby ste si tieto aplikácie vôbec stiahli.

Ako sociálni inžinieri využívajú svoje schopnosti na infikovanie škodlivým softvérom?

Sociálne inžinierstvo je v podstate temnou stránkou marketingu. Zatiaľ čo mnohí sociálni inžinieri využívajú svoje schopnosti na informovanie ľudí a zvyšovanie povedomia, iní ich neváhajú využívať so zlým úmyslom, aby ľudí presvedčili, že musia niečo urobiť. Keď preto hovoríme o škodlivých aplikáciách, sociálne inžinierstvo najčastejšie zohráva úlohu v názve aplikácie, jej snímkach obrazovky a popise. Po vizuálnej stránke majú snímky obrazovky a ikony aplikácií tohto typu najčastejšie veľmi klikací charakter. Vedieť rozpoznať škodlivú aplikáciu skôr, ako si ju stiahnete, je polovica úspechu. Tento proces si vyžaduje, aby ste si našli čas a objektívne preskúmali všetko, čo vidíte, aby ste sa rozhodli, či je bezpečné kliknúť na tlačidlo „Inštalovať“.

Zdroj