Aké sú najspoľahlivejšie elektromobily?

Tesla a Nissan vyrábajú najspoľahlivejšie elektromobily, tvrdí prieskum Consumer Reports.

Podľa prieskumov Consumer Reports (CR) si Tesla Model 3 a Nissan Leaf uchmatli druhé a tretie miesto v zozname najspoľahlivejších elektromobilov. Novší model Kia EV6 sa v skutočnosti umiestnil na prvom mieste, ale nie je na trhu dostatočne dlho na to, aby bolo možné spravodlivo posúdiť jeho potenciálne dlhodobé problémy v porovnaní s osvedčenými možnosťami. V prieskumoch sa zhromažďujú informácie od stoviek tisíc majiteľov z celého sveta, čo nám dáva solídnu predstavu o tom, či majú problémy, alebo sú so svojimi vozidlami spokojní. Vozidlá Tesla sa často umiestňujú na vysokých priečkach, pokiaľ ide o spokojnosť spotrebiteľov, hoci modelová séria výrobcu elektromobilov bol v minulosti mnohokrát považovaný za nespoľahlivý.

Na základe údajov od viac ako 1000 majiteľov Tesla Model 3 s vozidlami už od modelového roku 2018 sa ukázalo, že všetky tieto elektrické vozidlá majú priemernú alebo lepšiu spoľahlivosť. Nissan Leaf je tiež jedným z najstarších a „pôvodných“ elektrických vozidiel, dokonca sa v súčasnosti stal tak trochu ikonou, trochu ako Toyota Prius. Po toľkých rokoch existencie existuje množstvo údajov, ktoré naznačujú, že majitelia nemali s elektrickým hatchbackom príliš veľa výrazných problémov. CR píše, že Tesla a Nissan masovo vyrábajú elektromobily už mnoho rokov, a hoci ich konkurenti vyrábajú benzínové autá už viac ako 100 rokov, tieto značky majú v oblasti elektromobilov stále zjavný náskok. Staršie automobilky teraz stoja pred obrovským prechodom, ktorý prináša mnoho problémov, na ktorých odstránenie už mali dve spomínané značky dostatok času.

Publikácia ide tak ďaleko, že uvádza, že Tesla Mode 3 a Nissan Leaf „majú veľmi málo problémov s batériami, elektromotormi alebo nabíjaním“, aspoň na základe údajov z rozsiahleho prieskumu. Vždy je však dôležité mať na pamäti, že situácia každého človeka je jedinečná. Môžete si kúpiť alebo prenajať Model 3 alebo Leaf zajtra a mať problémy so spoľahlivosťou takmer okamžite, ale nie je to také pravdepodobné ako v prípade nového elektromobilu, napríklad Fordu Mustang Mach-E, ktorý už CR neodporúča kvôli jeho nízkemu skóre spoľahlivosti. Pokiaľ ide o Teslu, CR konštatuje, že Model 3 môže byť v ponuke značky výnimkou. Dokonca aj Model Y, ktorý je v podstate nafúknutým Modelom 3, má podľa prieskumov obavy zo spoľahlivosti. Ani vlajkové modely Tesly nie sú bez takýchto problémov. Publikácia dospela k záveru, že bude len otázkou času, kedy budú iné automobilky pravdepodobne úspešnejšie pri výrobe spoľahlivých elektromobilov. V súčasnosti sú však Leaf a Model 3 najlepšími stávkami na spoľahlivý elektromobil. A nezabúdajme ani na úplne nový model Kia EV6.

Zdroj

Pridaj komentár