Oznámením pravdepodobne reaguje na čipy Amazonu.
Čip Axion bol navrhnutý s použitím ARM Neoverse V2, pričom Axion má o 30% lepší výkon ako najrýchlejšie všeobecné inštancie na báze ARMu, ktoré sú dnes k dispozícii pre cloud computing, a tiež má o 50% lepší výkon a až o 60% lepšiu energetickú účinnosť ako „porovnateľné inštancie súčasnej generácie na báze x86“, uvádza Google.
Čoskoro budú služby spoločnosti, ako napríklad BigTable, Spanner, BigQuery, Blobstore, Pub/Sub, Earth Engine a platforma YouTube Ads, využívať systém Axion. Vhodnosť je zjavne dobrá, keď si uvedomíme, že Axion prináša „skok vo výkone pre všeobecné pracovné záťaže, ako sú web- a aplikačné servery, kontajnerové mikroslužby, open-source databázy, in-memory cache, motory na analýzu dát, spracovanie médií, tréning a inferencie AI založené na CPU“, uvádza spoločnosť.
Základom systému je Titanium, ktorý firma účtuje ako systém účelovo vytvorených vlastných kremíkových mikrokontrolérov a viacúrovňových škálovacích záťaží, ktoré sa starajú o operácie platformy, ako sú siete a zabezpečenie, takže samotné procesory Axion majú väčšiu kapacitu a v dôsledku toho vyšší výkon.
Generálny riaditeľ ARM Rene Haas povedal: „Oznámenie Googlu o novom procesore Axion predstavuje významný míľnik v dodávaní vlastného kremíka optimalizovaného pre infraštruktúru spoločnosti a postaveného na našej vysoko výkonnej platforme ARM Neoverse V2. Desaťročia investícií do ekosystému v kombinácii s neustálymi inováciami Googlu a príspevkami k softvéru s open-source zabezpečujú najlepší zážitok pre pracovné záťaže, ktoré sú pre zákazníkov najdôležitejšie a bežia všade na systéme ARM.“
Zákazníci služby Google Cloud budú môcť používať systém Axion v službách, ako sú Compute Engine, Kubernetes Engine, Dataproc, Dataflow a Cloud Batch, pričom softvér a riešenia kompatibilné so systémom ARM sú teraz k dispozícii na trhu Cloud Marketplace. Skutočná dostupnosť systému Axion je plánovaná „neskôr v tomto roku“, pričom v súčasnosti nebolo odhalené nič konkrétnejšie.