Vzducholoď Solar Airship One uskutoční prvú bezuhlíkovú cestu okolo zemegule bez zastavenia.
Letecká doprava na dlhé vzdialenosti s nulovými emisiami je absolútne možná… Za predpokladu, že sa neponáhľate. Solar Airship One za 20 dní obletí celý rovník, približne 40000 km, na jeden let s nulovými emisiami. Vzducholoď dlhá 151 metrov bude mať celý svoj horný povrch pokrytý solárnou fóliou – približne 4800 metrov štvorcových.
Cez deň budú solárne panely poháňať elektrické pohonné systémy vzducholode a zároveň budú akumulovať dodatočnú energiu na nočnú prepravu elektrolyzáciou vody na vodík. V noci bude vodík prechádzať cez palivový článok, ktorý bude dodávať energiu na ďalšiu jazdu. Zdá sa, že tím Euro Airship očakáva priemernú rýchlosť o niečo viac ako 83 km/h (takže menej ako desatina rýchlosti priemerného lietadla spaľujúceho fosílne palivá).
Vzducholode však majú niektoré kľúčové výhody: napríklad môžete zastaviť a štartovať viac-menej na ľubovoľnom mieste bez potreby pristávacej dráhy. Lietadlo bude pilotovať trojčlenný tím: bývalý francúzsky astronaut a pilot vzdušných síl Michel Tognini, paraplegička, ktorá prežila leteckú nehodu, a akrobatická pilotka Dorine Bournetonová a sériový dobrodruh a „inšpirátor“ Bertrand Piccard, ktorý v roku 1999 uskutočnil prvý úspešný let okolo sveta bez medzipristátia v balóne a v rokoch 2015-2016 pilotoval aj Solar Impulse 2 na prvom lete okolo sveta na slnečnú energiu, ktorý trval 16 a pol mesiaca.
Zatiaľ čo projekty ako AirYacht a bootylicious Airlander majú za cieľ vzkriesiť vzducholoď ako formu luxusnej osobnej dopravy, iní veria, že vodíkom plnené vzducholode sú budúcnosťou prepravy nákladu s nulovými emisiami, pričom prepravia 8 až 10-násobok užitočného zaťaženia nákladného lietadla za štvrtinovú cenu a až 10-násobok rýchlosti nákladnej lode.
Energia, ktorú bude Solar Airship One využívať, je obnoviteľná, ale jeden kľúčový komponent nie je. Jej pevná konštrukcia je vyplnená 15 samostatnými obalmi, ktoré obsahujú spolu 50,000 metrov kubických hélia. Hélium je jediný prvok na Zemi, ktorý je úplne nenahraditeľný, pretože keď uniká do vzduchu, stúpa priamo z atmosféry a vyvrhuje sa do vesmíru. Tím Euro Airship sa pripravuje na svoju bezuhlíkovú cestu okolo sveta v roku 2026, pričom sa bude držať v blízkosti rovníka a vo výške približne 6000 metrov.