Destinus pracuje na hypersonickom lietadle, ktoré bude poháňané vodíkom bez emisií.
Ekologický a hypersonický – päťnásobok rýchlosti zvuku – znie ako protiklady, ale švajčiarsky letecký startup urobil prvý krok k ich spojeniu po skúšobnom lete prototypu bezpilotného lietadla. „Úspešný let s vodíkovým prídavným spaľovaním demonštruje potenciál vysokovýkonných pohonných systémov, ktoré sú vysoko účinné a znižujú emisie uhlíka,“ povedal po tomto podujatí generálny riaditeľ Destinus Mikhail Kokorich. Bezpilotný prototyp Jungfrau vzlietol minulú stredu z letiska neďaleko Mníchova v Nemecku a úspešne zapálil prídavné spaľovanie poháňané vodíkom. Vykonal niekoľko letov okolo letiska, pričom dosiahol rýchlosť približne 155 km/h.
Hoci je to ďaleko od hranice 4800 km/h, pri ktorej sa začína hypersonický let, Kokorich povedal, že experimenty „ukázali funkčnosť a účinnosť vodíkového prídavného spaľovania v reálnych podmienkach“. Firma zložená z leteckých expertov z piatich európskych krajín vyvinula prídavné spaľovanie vo vlastnej réžii a spojila ho s konvenčnou dýzovou turbínou poháňanou palivom Jet A. Systém vstrekoval vodík do prúdu výfukových plynov s cieľom dosiahnuť vyššiu rýchlosť a rýchlejšie stúpanie. Kombinácia vodíka s konvenčným leteckým palivom tiež skráti čas vývoja, keďže Destinus sa snaží zostrojiť čisté hypersonické prúdové lietadlo. Namiesto oxidu uhličitého a oxidu dusíka vodík emituje len teplo a vodnú paru.
Napriek počiatočnému úspechu zatiaľ neprejde na väčší prototyp prúdového lietadla. Spoločnosť postupuje krok za krokom. Budúci rok bude testovať „prvý nadzvukový dron na svete poháňaný vodíkom,“ povedal Kokorich. Konečným cieľom je zostrojiť lietadlo, ktoré dokáže prepravovať ľudí a tovar po celom svete v priebehu niekoľkých hodín. Destinus tvrdí, že nadzvukový let z Memphisu do Tokia bude trvať len tri hodiny a 15 minút, zatiaľ čo let z Memphisu do Frankfurtu bude o hodinu rýchlejší.