Flashback: Samsung Galaxy S7 a S7 Edge

V dnešnom Flashback-u sa pozrieme na kedysi veľmi zaujímavú dvojicu telefónov od kórejského výrobcu, ktoré stoja za pozornosť.

Hoci predchodca siedmej série, Galaxy S6 bol krok správnym smerom, bol aj dva kroky nesprávnym smerom. Telefón sa napriek kritike recenzentov a fanúšikov predával dobre. Niektoré veci medzi obomi zariadeniami boli rozdielne. Žiadny slot na kartu microSD pri S6? Teraz je späť (pri S7). Žiadna odolnosť voči vode? Je ešte lepšia ako predtým. Galaxy S5 mal len stupeň krytia IP67, telefóny S7 by mali ísť až na IP68. A to bez nepohodlnej klapky nad portom USB. To bola ďalšia vec, že microUSB 3.0 nebolo dobre prijaté a tak sa Samsung vrátil k microUSB 2.0. Nevymeniteľná batéria? No dobre, táto zmena nebola vrátená. USB-C by bolo lepšie, keďže už bolo v roku 2016, a navyše Samsung zabudol pridať späť MHL. Aspoň že upustil od honby za tenkosťou, ktorá sa začala s Galaxy Alpha. Vďaka tomu mohol do S7 vložiť väčšiu batériu s kapacitou 3 000 mAh (oproti 2 550 mAh v S6 a 2 800 mAh v S5). S7 nebol len o oprave chýb z minulosti, ale priniesol aj niekoľko dôležitých vylepšení.

V prípade základného Galaxy S7 zostal Samsung pri uhlopriečke 5,1″ a rozlíšení 1440p pre displej Super AMOLED (zachoval ho plochý). Jednou z noviniek bol Always-On Display. Ponúkal prehľadné informácie na úkor výdrže batérie – za hodinu vysaje približne 1% batérie. Tým sa znížil ukazovateľ výdrže z 80 hodín na 49 hodín, čo malo dosť veľký vplyv. Napriek tomu mohol používateľ funkciu AOD vypnúť, ak na nej nezáležalo. Prípadne by ju mohol používať, ale ušetriť trochu batérie naplánovaním jej vypnutia počas noci. Tak či onak, toto bola jedna z dizajnových výhier, pretože AOD je dnes bežná (našťastie v dnešnej dobe máme veci ako LTPO panely, ktoré pomáhajú znížiť spotrebu energie). Samsung Galaxy S7 Edge pokračoval v tradícii zakriveného displeja svojich predchodcov, zvolil však priemernú veľkosť obrazovky 5,5″. Hovoríme priemerný, pretože S6 Edge bol malý s uhlopriečkou 5,1″, zatiaľ čo S6 Edge+ bol obrovský s uhlopriečkou 5,7″ – bol rovnako veľký ako Note 5! Zvyšok hardvéru bol väčšinou rovnaký, okrem batérie, ktorá narástla na 3600 mAh. To pomohlo natiahnuť výdrž batérie a pridalo približne 9 hodín k hodnote výdrže so zapnutou funkciou AOD.

Pre USA sa Samsung vrátil k spoločnosti Qualcomm, zvolil procesor Snapdragonom 820. Pre väčšinu sveta však spoločnosť stále používala vlastný čip Exynos 8890. Tento čip bol veľkým prísľubom, pretože obsahoval vlastné jadro procesora s názvom „Exynos M1“ s kódovým označením „Mongoose“. Prvé náznaky naznačovali, že by mohol vytrieť zrak svojim súčasným čipovým súpravám Snapdragon a Apple A. Neskôr v tom istom roku sa však na trh dostal iPhone 7, ktorý pre Apple získal korunu späť. Tepelná trubica umožnila telefónom pracovať celkom chladne, či už išlo o verziu Exynos 8890 alebo Snapdragon 820. Jediný prípad, keď sa zahrievali, bolo, keď boli tlačené na hranicu svojich možností s Gear VR. Pokiaľ ide o to, ktorý čip bol lepší, aktualizácia na Android 7.0 Nougat zlepšila výkon Exynosu natoľko, že naklonila misky váh v jeho prospech oproti Snapdragonu. Boli to dobré časy pre vlastnú divíziu procesorových jadier spoločnosti, než začala zaostávať za návrhmi jadier od spoločnosti ARM.

Čo sa týka softvéru, telefóny boli uvedené na trh so systémom Android 6.0 Marshmallow. Po ňom nasledovali verzie 7.0 Nougat a 8.0 Oreo (aj keď s určitými technickými problémami). Telefóny naďalej dostávali štvrťročné bezpečnostné záplaty až do roku 2019, podpora bola ukončená v roku 2020, teda štyri roky po uvedení na trh. Fotoaparát Galaxy S7 využíva novú technológiu s názvom Dual Pixel autofokus. V skratke ide o zdokonalenie technológie AF s fázovou detekciou. Typický systém PDAF má len niekoľko zaostrovacích bodov, ale pri systéme Dual Pixel sú zaostrovacími bodmi všetky pixely. To umožnilo rýchlejšie a presnejšie uzamknutie zaostrenia, a to aj v tme. Fotoaparát používal 12 MPx snímač, ktorý mal približne rovnakú veľkosť (1/2,5″) ako 16 MPx snímač modelu S6, takže mal väčšie pixely (1,4 µm oproti 1,12 µm) a navyše svetelnejšiu clonu (f/1,7 oproti f/1,9). Jedným z inteligentných rozhodnutí v modeli S6 bolo pridanie optickej stabilizácie obrazu, ktorá bola zachovaná aj v modeli S7.

V krátkosti si prejdeme Samsung Galaxy S7 Active. Bol uvedený na trh v júni 2016 a bol exkluzívny pre spoločnosť AT&T. V podstate išlo o S7 v odolnom tele, spoľahlivejšie hardvérové tlačidlá na prednej strane (namiesto kapacitných) a väčšiu 4000 mAh batériu. Vzhľad však môže klamať. Model Active nebol taký odolný, ako sa tváril, a dvakrát neprešiel vodným testom časopisu Consumer Reports. Ešte nepríjemnejšie bolo, že jeho súrodenci, modely S7 a S7 Edge, testom prešli (30 minút pod vodou v hĺbke 1,5 metra). Samsung Galaxy S7 a S7 Edge boli fanúšikmi vrelo prijaté a ďalej lámali predajné rekordy. Dvojica bola uvedená na trh v marci a predpovede predaja sa rýchlo posunuli na 10 miliónov kusov za prvý mesiac. Približne rok po uvedení na trh dosiahol celkový počet predaných kusov úctyhodných 55 miliónov. Popularita vlajkových lodí S7 posunula spoločnosť Samsung k rekordným ziskom. Bez ohľadu na to, aký ste mali pocit z modelu S6, je ťažké poprieť, že Samsung sa modelom Galaxy S7 vykúpil. Galaxy S8 bol ešte lepší, ale to je už príbeh na inokedy.

Zdroj