Žiarovky sú tu s nami viac než už 143 rokov

V roku 1879 oficiálne skončila nadvláda petrolejových lámp.

Presne 21. októbra totiž Thomas Alva Edison rozsvietil prvú žiarovku na svete. Žiarenie, ktoré vydávalo viac svetla ako tepla, sa postupne premenilo v bežný spotrebný tovar, ktorý dnes považujeme už za samozrejmosť. Iste, medzitým sa objavili aj tzv. „smart žiarovky“, ktoré možno ovládať cez mobilný telefón priamo cez aplikáciu. Poďte sa však pozrieť na celý príbeh žiarovky.

Od časov Edisona sa princíp klasických žiaroviek príliš nezmenil. Namiesto uhlíkového vlákna (vtedy to bol zuhoľnatený bambus), sa dnes používa volfrám, ktorý lepšie znáša vysoké teploty. Volfrámové vlákno sa rozžeraví až na teplotu 2700 °C a žiarovka vydáva teplé biele svetlo. Jedinou nevýhodou je veľmi nízka energetická účinnosť. Aj preto Európska Únia zakázala výrobu „neekologických“ žiaroviek a nahradzuje ich blikajúcimi žiarivkami, ktoré sú „efektívnejšie“, ale zďaleka toľko sveta nedodajú ako klasické,  staré dobré žiarovky.

Vedeli ste, že však, až 95% elektrickej energie, ktorá ide do klasickej žiarovky, sa premení na teplo a len 5% na svetlo? S trochou zveličenia sa dá povedať, že „starou“ žiarovkou sme viac kúrili ako svietili. A práve vysoká spotreba stála za vznikom blikajúcich LED a smart žiaroviek. Hoci je slovo odvodené od „rozžeraveného vlákna“, niečo také by ste v LED žiarovkách ťažko hľadali. Práve naopak, tie takmer žiadne teplo nevydávajú. Na ich povrchu je iba okolo 60 °C, takže väčšina energie ide do svietenia.

Medzi najväčšie výhody LED žiarovky okrem toho patrí mnohonásobne vyššia životnosť a úspora energie. Veď oproti klasickej žiarovke je ročná prevádzka LED-ky až štyrikrát lacnejšia (aj keď počítame ich vyššiu cenu). Tiež oveľa menej priťahujú hmyz, čo sa hodí najmä v lete a môžete si k nim zaobstarať aj stmievač, teda zariadenie na ovládanie intenzity svetla. Ktovie, kam sa postupom času pohne ďalší vývoj. Thomas Alva Edison, ktorý sa narodil 11. februára 1847 v americkom štáte Ohio a zomrel 18. októbra 1931 v štáte New Jersey vo veku 84 rokov nám dal veľa významných objavov. Nechajme sa prekvapiť ako sa budú jeho patenty a vynálezy vyvíjať a napredovať…