TEST: Mercusys AC12 a MW305R

Pokryť domácnosť, či menšiu firmu Wi-Fi sieťou nemusí byť jednoduché. Keďže mnohí z nás vyhľadávajú cenovo dostupné riešenia, otestovali sme dva modely spoločnosti Mercusys, ktoré nám poskytol AGEM.

Prvý testovaný model MW305R vyniká kompaktnými rozmermi. Vieme si ho predstaviť aj ako wifinu na dovolenky v zahraničí, alebo na cestách, kde je jeden WAN kábel na pripojenie z ktorého máme bezdrôtovú sieť. Nevýhodou tohto kompaktného riešenia sú však chýbajúce LED diódy, ktoré by nám indikovali stav zapnutého zariadenia. Veľmi potešia minimalistické rozmery a tiež hmotnosť.

Nastavenie zariadenia je veľmi jednoduché, zvládne ho aj úplný začiatočník. V balení je aj prehľadný návod, ak by si niektorí netrúfali. Maximálna rýchlosť prenosu je 300 Mbps v jednom, iba 2,4 GHz pásme. Všetky štyri LAN aj jeden WAN port sú slabšieho 100 Mbps štandardu, takže najrýchlejšie gigabitové prenosy nemožno očakávať. Pokiaľ ide o antény pre Wi-Fi, sú dve 5 dBi.

Mercusys MW305R

Väčší a výkonnejší model má podporu pre obe pásma (2,4 a 5 GHz), maximálna rýchlosť prenosu je 1200 Mbps (900 Mbps v 5 GHz pásme a 300 Mbps v 2,4 GHz pásme). Všetky porty (štyri LAN a jeden WAN) sú takisto sto megabitové, vyšší 1 Gbps štandard tu žiaľ chýba. Škoda. Na zariadení nám prekážali väčšie rozmery a hoci ide o najvýkonnejší Mercusys Wi-Fi router, zaradili by sme ho medzi základné modely pre nenáročných používateľov.

Prostredie Wi-Fi routra je úplne rovnaké, ako v prípade prvého kompaktného riešenia. Je jednoduché a prehľadné, poradí si s ním aj laik. O pokrytie bezdrôtovej siete sa starajú štyri 5 dBi antény, ktoré sa nedajú oddeliť (a neskôr prípadne vymeniť). Ak však hľadáte zariadenie, ktoré poslúži trojčlennej rodine, pokryje dvojizbový byt, tento model môžeme odporúčať. Ak potrebujete vyššie nároky, treba hľadať inde. Taktiež treba počítať s často travným pravidelným reštartovaním zariadenia, zruba raz za týždeň, ako aj menšou stabilitou signálu. Zaujímavosťou však je, že na oboch zariadeniach chýba vypínač.

Pridaj komentár