Severná Kórea ukradla financie z kryptoburzy na zbrojenie

Severná Kórea ukradla finančné prostriedky prostredníctvom kybernetických útokov na kryptografické burzy na financovanie zbrojného programu.

Spoločnosť Chainalysis, ktorá sa zaoberá analýzou blockchainu, tvrdí, že Severná Kórea v roku 2021 podnikla najmenej sedem útokov na kryptomenové platformy. V uplynulom roku tiež pokračovala vo vývoji svojho jadrového a balistického programu a kybernetické útoky na burzy kryptomien sa zdajú byť pre krajinu dôležitým zdrojom príjmov, uvádza sa vo výňatku zo správy OSN, ktorá sa odvoláva na odborníkov na kybernetickú bezpečnosť. Vyšetrovatelia zistili, že kybernetickými útokmi boli od roku 2020 do polovice roka 2021 ukradnuté digitálne aktíva v hodnote viac ako 50 miliónov dolárov z najmenej troch búrz kryptomien v Severnej Amerike, Európe a Ázii. Správu predložili nezávislí monitorovatelia sankcií minulý týždeň výboru Bezpečnostnej rady OSN pre sankcie voči Severnej Kórei, ale nahliadla do nej agentúra Reuters.

V dôvernej správe sa uvádza, že v januári došlo k „výraznému zrýchleniu“ severokórejského testovania a demonštrácie nových rakiet krátkeho a možno aj stredného doletu, ktoré „obsahujú balistické aj navádzacie technológie a používajú tuhé aj kvapalné pohonné látky“. Všetky tieto rakety pochádzajú prevažne z kybernetických útokov, ktorých kľúčovým cieľom boli aj burzy kryptomien. V správe sa spomína aj odhad, ktorý poskytla spoločnosť Chainalysis zaoberajúca sa analýzou blockchainu vo svojej najnovšej správe o kryptozločinnosti a v ktorom sa uvádza, že Severná Kórea v roku 2021 podnikla najmenej sedem útokov na platformy kryptomien, čím vylákala digitálne aktíva v hodnote takmer 400 miliónov dolárov. „Tieto útoky boli zamerané predovšetkým na investičné spoločnosti a centralizované burzy,“ vysvetľuje firma vo výňatku zo svojej správy Crypto Crime 2022.

Hackeri „využili phishingové nástrahy, zneužitie kódu, malvér a pokročilé sociálne inžinierstvo“ na odčerpanie finančných prostriedkov z horúcich peňaženiek spoločností na adresy kontrolované Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR), dodala spoločnosť Chainalysis a spresnila: „Akonáhle Severná Kórea získala finančné prostriedky do svojej starostlivosti, začala dôkladný proces prania špinavých peňazí s cieľom ich zakryť a speňažiť.“ „Iba 20% ukradnutých prostriedkov tvorili Bitcoiny… A po prvýkrát v histórii tvoril väčšinu ukradnutých prostriedkov Ether, a to 58%,“ spomína Chainalysis. „Viac ako 65% ukradnutých finančných prostriedkov KĽDR bolo v tomto roku [2021] vypratých prostredníctvom mixérov, čo je viac ako 42% v roku 2020 a 21% v roku 2019, čo naznačuje, že títo aktéri hrozieb zaujali s každým ďalším rokom opatrnejší prístup,“ konštatuje firma.

Zdroj