Je to katalyzátor rastu a inovácií.
Príchod umelej inteligencie sa často stretáva s obavami, že sa z nej okrem iného stane tento živý vnímajúci vládca, všeobímajúci algoritmický pán nad ľudstvom. Prvé prípady použitia umelej inteligencie však ukazujú oveľa silnejšiu budúcnosť – takú, ktorá v skutočnosti vytvorí viac pracovných miest a príležitostí pre ľudí, nie menej. Môže sa to zdať ako šokujúce tvrdenie, ak vezmeme do úvahy desaťročia novinových titulkov a sci-fi románov, ktoré predpovedali, ako umelá inteligencia čoskoro nahradí všetko od vodičov kamiónov a policajtov v nákupných centrách až po umelcov a generálnych riaditeľov. Tieto obavy však ignorujú dôležitú okolnosť: ľudí za joystickom AI a skutočnosť, že ich aj naďalej bude riadiť ľudská povaha. Ľudí poháňa túžba po úspechu, a to nielen v zmysle obyčajného prežitia. Princetonská štúdia zistila, že najlepšie zarábajúci ľudia majú tendenciu pracovať dlhšie a tráviť menej času voľným časom alebo spoločenskými aktivitami.
Keď sa denník NYT pýtal, prečo mnohí ultrabohatí ľudia pracujú aj dlho po tom, ako sú ich finančné potreby uspokojené, mal jednoduchú odpoveď: „Sú bohatí závislí na peniazoch, konkurencii alebo len na pocite dôležitosti? Áno.“ Možno polemizovať s formuláciou, ale pointa zostáva: Dosiahnutie a udržanie statusu zostáva pre úspešných ľudí hlavnou motiváciou. Bez ohľadu na to, akú úroveň úspechu dosiahli, budú sa aj naďalej snažiť ďalej rásť a porážať konkurenciu, a to je presvedčivý dôvod na to, aby sme boli optimistickí, pokiaľ ide o budúcnosť ľudských pracovných miest vo veku umelej inteligencie. Koniec koncov, ak umelá inteligencia dokáže vykonať desaťkrát viac práce ako programátor, väčšina spoločností neprepustí deväť z desiatich svojich softvérových inžinierov. Jednoducho sa chystajú na 100-násobok objemu produkcie, ktorú dokážu vyprodukovať so svojím súčasným 10-členným tímom.
V skutočnosti pravdepodobne pridajú ďalších, pretože s každým prijatým zamestnancom získajú exponenciálne vyššiu návratnosť svojej investície. Povedzme, že ste si kúpili dom a za rok sa jeho hodnota zdvojnásobila. Ľutovali by ste toto rozhodnutie? Nie. Ak niečo, tak by ste si pravdepodobne želali, aby ste v tejto štvrti kúpili ešte viac domov. Dnešná umelá inteligencia nie je plne autonómna umelá inteligencia zajtrajška. Jej prísľub v tomto ranom štádiu spočíva v jej schopnosti pomôcť rozšíriť ľudské ruky pri budovaní väčších, rýchlejších a lepších budov: Je to digitálny vysokozdvižný vozík, ktorý nás nakoniec dokáže posunúť od hlinených domov k mrakodrapom. Nie je teda divu, že na webe dochádza k explózii vecí vytvorených umelou inteligenciou. Už teraz viedla k výraznému nárastu počtu a rozmanitosti digitálnych aplikácií, ktoré sú ľuďom k dispozícii, pomáhajú im tým, že robia prieskum trhu, píšu návrhy marketingových textov, ktoré sa dajú upravovať a vylepšovať, a mnoho ďalších vecí.
Čoskoro to povedie k ohromujúcemu nárastu množstva online obsahu, ktorý môžu ľudia konzumovať, pričom tvorcovia budú môcť využiť svoje nápady a vytvárať nové kurzy, videá a písané príspevky, aby tieto nápady priniesli stále nedostatočne využívanému a nevyužívanému publiku. Niektoré spoločnosti určite využijú AI ako zámienku na hromadné prepúšťanie zamestnancov. Google síce v januári oznámil, že prepúšťa 12,000 ľudí, ale ako dôvod, prečo zostať optimistický, uviedla svoje rozhodnutie stať sa „AI-first“ a skutočnosť, že má „AI vo všetkých našich produktoch“. V niektorých prípadoch firmy dokonca nechávajú prepúšťať algoritmy. Pracovná sila sa však už roky stáva ešte viac decentralizovanou a globálne distribuovanou. Vďaka novým technológiám sa vo svete masívne rozšíril počet ľudí na voľnej nohe, ktorí vedú nezávislý pracovný životný štýl, ktorý dnes zahŕňa výrazy ako „digitálny nomád“ a „soloprener“.
Vďaka umelej inteligencii bude čoraz viac týchto ľudí roztáčať lukratívne príležitosti s veľmi malými režijnými nákladmi mimo vlastného času, energie a investícií. Nebudú sa musieť spoliehať na to, že ich zamestná Google, Microsoft alebo Facebook, pretože budú mať k dispozícii nástroje AI, ktoré im umožnia stať sa samostatnými miliónovými podnikmi. Medzitým tí, ktorí budú chcieť stále pracovať v tradičnom zamestnaneckom pomere, budú mať stále veľa príležitostí, ako to urobiť. Vývoj programu Microsoft Excel nevytlačil finančné odvetvie: Rozšírila ho. A tak ako sa používanie tabuliek stalo nevyhnutnou a dokonca lukratívnou zručnosťou, stane sa ňou aj efektívne využívanie umelej inteligencie – zručnosťou, za ktorú si najhladovejšie a najkonkurencieschopnejšie spoločnosti rady zaplatia, aby mohli robiť viac a viac rásť. Pracovná sila sa zmení, ale nebude nahradená. A to, čo AI pomôže ľudstvu z tejto transformácie vygenerovať, stojí za to, aby sme sa tešili.